Sinhronizujte SATOVE! Doba dana kada jedemo, idemo u teretanu i imamo intimne odnose odeđuju naše ZDRAVLJE - evo kada je PRAVO VREME
Spoljašnji i unutrašnji časovnik moraju kucati u istom ritmu
Uz beskrajne obaveze tokom dana, mnogi od nas skoro da ne obraćamo pažnju na redosled kojim obavljamo svakodnevne aktivnosti.
Ali doba dana u koje jedemo, idemo u teretanu i čak imamo intimne odnose može imati značajan uticaj na naše zdravlje. Sinhronizovanje naših aktivnosti sa telesnim satom može pomoći u smanjenju stresa, krvnog pritiska i rizika od srčanog udara.
Takođe može poboljšati varenje i čak pomoći u odbrani od raka, otkrili su naučnici.
Ima nečega u BABSKIM PRIČAMA: Naučnici otkrili 5 metoda za otkrivanje POLA BEBE koje mame mogu da praktikuju pre ultrazvuka
ZNOJ vam ne miriše kao inače? Postoji nekoliko razloga za to, a evo kako da izbegnete NEPRIJATNE MIRISE ispod pazuha
Dr Greg Poter, stručnjak za telesne satove kaže: - Naša tela imaju unutrašnji sat koji proizvodi 24-časovne ("cirkadijalne") ritmove u mnogim biološkim procesima.
- Naš sat je optimizovan za različite aktivnosti i navijen prema spoljašnjim uslovima kao što su dnevno svetlo, aktivnost i zakazivanje obroka tokom dana, a zatim minimiziranje izlaganja svetlosti noću – sve to može uticati na naše celokupno zdravlje.
Suptilniji poremećaji su uobičajeni i mogu doprineti mnogim zdravstvenim problemima. Radnici koji rade u smenama, na primer, imaju veći rizik od koronarne bolesti srca, nekih vrsta raka i astme.
Čak i izlaganje veštačkom svetlu noću može biti povezano sa lošijim snom i povećanim rizikom od raka dojke. Zatim, tu je i prirodni sat, koji posebno dolazi do uzražaja u proleće.
Tokom ove tranzicije, gubimo san i to remeti naše telesne satove, što dovodi do malog povećanja srčanih udara i saobraćajnih nesreća.
- Svaka ćelija ima svoj sat, sa glavnim satom u mozgu koji pomaže da svi drugi satovi budu tačni, poput dirigenta orkestra.
- Glavni sat je podešen vašim obrascima izlaganja svetlu, podešavaju ga i aktivnosti i obroci.
Stručnjaci su napravili raspored koji je u potpunosti određen vašim unutrašnjim satom i kreće od buđenja do spavanja.
7-8 ujutro: Najbolje vreme za intimne odnose
To je zato što su nivoi polnih hormona, testosterona kod muškaraca i estrogena kod žena, ujutru su viši.
Jedno istraživanje je pokazalo da jutarnji se*s pomaže u smanjenju krvnog pritiska i stresa. Ali oni koji pokušavaju da dobiju bebu treba da sačekaju nekoliko sati.
- Kvalitet sperme je veći, ako imate odnose u prvoj polovini dana. Nivoi plodnosti će dostići vrhunac između 11 i 15 časova.
8 ujutro: vreme je za doručak
- Sačekajte najmanje sat vremena nakon buđenja pre doručka, kaže dr Poter.
- Mnogi od nas podese alarm kako bi ustali i jeli odmah, međutim, tada je još uvek naša biološka noć. Ako jedemo prerano, možemo doživeti velike promene šećera u krvi.
Generalno, naši odgovori šećera u krvi na obroke biće niži ujutru nego uveče, oko 20 časova.
8:45h: Izađite napolje
Izlazak napolje u prva dva sata vašeg dana pomoći će vam da uskladite svoj telesni sat sa dnevnom svetlošću.
10-11 časova: Zakazivanje radnih sastanaka
Pažnja dostiže vrhunac dva puta u toku dana, između 10 i 11 i 16 i 17 sati, kaže dr Poter.
- Ukoliko uskladite rad sa ritmom mozga, on će pratiti prirodne padove i dizanja koncentracije. Ovo je važno za dugoročno zdravlje mozga, jer povećava kognitivnu rezervu na koju ćete se oslanjati da biste sprečili bolesti kao što je Alchajmerova bolest.
12:00h: Ručak
Studija iz Pekinga iz 2022. godine pokazala je da oni koji ručaju u 14 časova, a ne u podne, doživljavaju viši maksimum glukoze posle obroka, nižu osetljivost na insulin i povećanje insulinske rezistencije - sve faktore koji povećavaju rizik od dijabetesa.
- Unošenje kalorija što je više moguće ranije u toku dana je bolje za metaboličko zdravlje.
16:00h: Naučite nešto novo
- Drugi vrhunac pažnje u danu čini ovo savršenim vremenom za učenje sviranja instrumenata ili pohađanje časova plesa. Vežbe uma će povećati kognitivne rezerve koje će vam dobro poslužiti kada budete stariji.
17-18 časova: Idite u teretanu
Dnevno vežbanje je ključno za zdravlje kardiovaskularnog i mišićno-skeletnog sistema, a performanse su najbolje u kasnim popodnevnim satima.
- Postoje razlozi zbog kojih su mnogi svetski rekordi postavljeni kasno popodne i rano uveče. Popodnevna vežba može biti bolja i za kontrolu šećera u krvi.
18:00h: Lagani obrok
Večera u 15 časova nije praktična za većinu, pa je bolja strategija da posednji obrok u toku dana bude lagan.
- Istraživanje je pokazalo da su obilan doručak i lagana večera bolji za gubitak težine i šećera u krvi, nego nekalorični doručak i kalorična večera.
- Idealno bi bilo da ne unosite kalorije, uključujući piće, u roku od dva sata od odlaska u krevet. Ipak, biljni čajevi su dobri i poželjni.
Rana večera je dobra za metaboličko zdravlje i može poboljšati san i zdravlje kardiovaskularnog sistema.
22-23h: Vreme je za spavanje!
Ovo vreme je idealno za spavanje i najlakši način da izlečite svoje srce, pokazalo je istraživanje u novom European Heart Journal.
Nivoi hormona stresa kortizola opadaju, dok vaše telo proizvodi navalu melatonina koji izaziva san i koji može pomoći u eliminaciji slobodnih radikala (izazivaju rak ) tokom mraka.
- Zdrav noćni san može pomoći fizičko i mentalno zdravlje. Izbegavanje jakog veštačkog svetla koje dolazi od sijalica i telefona tri sata pre spavanja će omogućiti regenerativni odmor.
- Najbolja vrsta svetlosti pre spavanja je ona koja oponaša svetlost vatre kao u danima pećinskog čoveka.