AMERIKANCI RAZOTKRILI PRLJAVU TAKTIKU KIJEVA: Gađali sopstveno selo kasetnim bombama, pa okrivili Ruse
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je početkom marta Moskvu za ratne zločine, nakon što su snage Vladimira Putina pokrenule napade za koje se veruje da su u njima korišćene kasetne i vakuumske bombe, sve u pokušaju da preokrenu tok sukoba koji nije išao po očekivanom. I zapadni lideri su povezali njeno prisustvo sa gomilom optužbi za ratne zločine. Grupe za ljudska prava osuđuju upotrebu kasetne municije.
Ali, kako piše "Njujork tajms", raketu sa kasetnom municijom koja je početkom marta pala pored kuće u Husarivki na istoku Ukrajine, nakon što je raspršila svoje smrtonosne bombe iznad sela, nisu ispalile ruske snage. Prema dokazima koje je pregledao "Njujork tajms" tokom posete toj oblasti, vrlo je verovatno da su je lansirale ukrajinske trupe pokušavajući da zauzmu to područje.
ŠOJGU RASKRINKAO ZAPADNE SILE: Evo šta se krije iza intenzivne isporuke oružja Ukrajini
ISTEKLO VREME ZA PREDAJU, OGLASIO SE KADIROV: "Danas ćemo u potpunosti preuzeti Azovstalj"
"UKRAJINA SPREMA MONSTRUOZNU PROVOKACIJU" Ruski general upozorio Zapad na pakleni plan Kijeva
- Granatirali su i pogodili ulicu – rekao je Jurij Dorošenko, kod čije je kuće sletela istrošena bojeva glava rakete sa kasetnom municijom.
Niko nije poginuo u tom incidentu u Husarivki, ruralnom zaseoku okruženom žitnim poljima i gasovodima, ali je najmanje dvoje ubijeno dok su ga ukrajinske snage granatirale veći deo meseca gađajući ruske snage.
Kako rat ulazi u osmu nedelju, obe strane se uvelike oslanjaju na artiljeriju i rakete da pogode neprijateljske položaje. Ali, "Njujork tajms" piše da je odluka Ukrajinaca da pogode sopstveno selo kasetnom municijom "strateška kalkulacija".
- Ovo je ono što su morali da urade kako bi ponovo zauzeli svoju zemlju, bez obzira na cenu - navodi list.
Kasetna municija - klasa oružja koja se sastoji od raketa, bombi, projektila, minobacača i artiljerijskih granata – otvara se u vazduhu i izbacuje manje bombe iznad širokog područja. Opasnost po civile je velika sve dok stručnjaci ne lociraju neeksplodiranu municiju i dok je propisno ne uklone.
Konvencija o kasetnoj municiji, koja je stupila na snagu 2010, brani njenu upotrebu zbog neselektivne štete koju može da nanese civilima.
Humanitarne grupe ukazuju da 20 odsto ili više podmunicije ne detonira pri udaru, ali da može da eksplodira kasnije ako se njome rukuje.
Više od 100 nacija je potpisalo ovaj pakt, ali ne i Sjedinjene Američke Države, Ukrajina i Rusija.