АМЕРИКАНЦИ РАЗОТКРИЛИ ПРЉАВУ ТАКТИКУ КИЈЕВА: Гађали сопствено село касетним бомбама, па окривили Русе
Украјински председник Володимир Зеленски оптужио је почетком марта Москву за ратне злочине, након што су снаге Владимира Путина покренуле нападе за које се верује да су у њима коришћене касетне и вакуумске бомбе, све у покушају да преокрену ток сукоба који није ишао по очекиваном. И западни лидери су повезали њено присуство са гомилом оптужби за ратне злочине. Групе за људска права осуђују употребу касетне муниције.
Али, како пише "Њујорк тајмс", ракету са касетном муницијом која је почетком марта пала поред куће у Хусаривки на истоку Украјине, након што је распршила своје смртоносне бомбе изнад села, нису испалиле руске снаге. Према доказима које је прегледао "Њујорк тајмс" током посете тој области, врло је вероватно да су је лансирале украјинске трупе покушавајући да заузму то подручје.
ШОЈГУ РАСКРИНКАО ЗАПАДНЕ СИЛЕ: Ево шта се крије иза интензивне испоруке оружја Украјини
ИСТЕКЛО ВРЕМЕ ЗА ПРЕДАЈУ, ОГЛАСИО СЕ КАДИРОВ: "Данас ћемо у потпуности преузети Азовстаљ"
"УКРАЈИНА СПРЕМА МОНСТРУОЗНУ ПРОВОКАЦИЈУ" Руски генерал упозорио Запад на паклени план Кијева
- Гранатирали су и погодили улицу – рекао је Јуриј Дорошенко, код чије је куће слетела истрошена бојева глава ракете са касетном муницијом.
Нико није погинуо у том инциденту у Хусаривки, руралном засеоку окруженом житним пољима и гасоводима, али је најмање двоје убијено док су га украјинске снаге гранатирале већи део месеца гађајући руске снаге.
Како рат улази у осму недељу, обе стране се увелике ослањају на артиљерију и ракете да погоде непријатељске положаје. Али, "Њујорк тајмс" пише да је одлука Украјинаца да погоде сопствено село касетном муницијом "стратешка калкулација".
- Ово је оно што су морали да ураде како би поново заузели своју земљу, без обзира на цену - наводи лист.
Касетна муниција - класа оружја која се састоји од ракета, бомби, пројектила, минобацача и артиљеријских граната – отвара се у ваздуху и избацује мање бомбе изнад широког подручја. Опасност по цивиле је велика све док стручњаци не лоцирају неексплодирану муницију и док је прописно не уклоне.
Конвенција о касетној муницији, која је ступила на снагу 2010, брани њену употребу због неселективне штете коју може да нанесе цивилима.
Хуманитарне групе указују да 20 одсто или више подмуниције не детонира при удару, али да може да експлодира касније ако се њоме рукује.
Више од 100 нација је потписало овај пакт, али не и Сједињене Америчке Државе, Украјина и Русија.