KIJEV NA KONOPCIMA, KOLAPS VOJSKE SVE IZVESNIJI? Putin čeka idealan trenutak da zakuca poslednji ekser u UKRAJINSKI SANDUK
Zelenski tvrdi da je poginula 31 hiljada vojnika
Posle nekoliko uspešnih ruskih napada, u kojima su uspeli da osvoje Avdijevku i još nekoliko naselja u okolini grada, ponovno se postavilo pitanje, ne samo neophodne strane vojne pomoći, naročito u municiji, nego i moguće velike mobilizacije u Ukrajini.
PROBIJENA "NEOSVOJIVA LINIJA" KIJEVA! Ruska vojska zagorčala život Zapadu i Ukrajini, MIRIS PORAZA OSEĆA SE U VAZDUHU
ZELENSKI DAO ZELENO SVETLO GENERALU SIRSKOM: Ima neograničeno poverenje u njega, evo šta očekuje
UZBUNA NA KRIMU! Ukrajinci napali kao nikad od sada, Rusi zatvorili Kerčki most, oboreno skoro 40 dronova
Ipak, pitanje je koliki su ukrajinski mobilizacijski potencijali, a svakako je potrebna popuna i "zamena" vojnika na frontu, jer trenutno je oko 50 odsto vojnika "angažovano" od početka specijalne vojne operacije, a većina ih je "srednjeg uzrasta", starija od 35-40 godina.
Naime, trenutno se ne mobilišu mladići između 18 i 26 godina. Ipak, uskoro, 6. marta, mogao bi da bude usvojen zakon o novim, strožim pravilima mobilizacije. Smanjila bi se starosna granica za mobilizaciju.
Ukrajinskim oružanim snagama preko je potrebna kadrovska popuna, navodi Euronjuz, ali napominje kako je "ova inicijativa dosta nepopularna među Ukrajincima". Doduše, prema nekim vojnim izvorima, Ukrajini nedostaje od 250 do čak 500 hiljada vojnika, a kako prenosi CNN, u mnogim selima, pogotovo u zapadnim delovima Ukrajine, nema muškaraca - otišli su na front, ili su poginuli, ili ranjeni, ili su napustili Ukrajinu.
Prema nekim navodima ukrajinskih medija, već je teško naći porodicu koja živi u Ukrajini, a da nije ostala bez nekog svog člana. Podsetimo da je nedavno predsednik Volodimir Zelenski naveo da je poginula 31 hiljada vojnika, premda je nedavno New York Times, pozivajući se na američke obaveštajne izvore, objavio da je najmanje 70.000 ukrajinskih vojnika poginulo tokom borbi.
Poređenja radi, američki izvori navode da su Rusi imali gubitke - poginulih i ranjenih - 315 hiljada! Uz to, pomenimo da Rusija ima i veliku disproporciju u broju žena i muškaraca, naime, žena je znatno više - oko 55 odsto u ukupnom stanovništvu - na hiljadu žena dolazi oko 880 muškaraca.
Ukrajina, pak, s nestrpljenjem čeka da se republikanci "smiluju" i odobre 60 milijardi dolara pomoći, koje su trenutno blokirane, a očekuju da bi uskoro mogli da stignu i prvi avioni F-16, koji bi, smatraju neki analitičari, mogli da dovedu čak do određene ukrajinske prednosti u vazduhu.
Neuspešna protivofanziva prošlog leta i obustava isporuke vojne pomoći sa Zapada, pogotovo zbog opstrukcije republikanske većine u Zastupničkom domu Kongresa, naterali su ukrajinske oružane snage da pređu u defenzivu, odnosno više misle o obrani nego o napadima, iako se već govori o novoj prolećnoj protivofanzivi, a za to će svakako trebati i nova, sveža popuna.
Međutim, i Rusima nedostaje vojnika. Ruski analitičari smatraju da Vladimir Putin samo čeka formalizaciju svoje izborne pobede (izbori su za nekih 15 dana) pa da krene s novim talasom mobilizacije - ako namerava da "osvaja nova područja" - jer i njemu na frontu, kažu ruski vojni blogeri, nedostaje najmanje 250 - 300 hiljada vojnika.
Putin je zato u svom nedavno obraćanju naciji govorio da se "nova ruska elita" stvara od učesnika tzv. specijalne vojne operacije u Ukrajini, čime je indirektno pozvao sve "ambiciozne" da se odazovu ratnom zovu i naveo mnogobrojne povlastice - od povoljnih kredita, zaposlenja za njih i članove porodice, jeftinijih, pa i besplatnih stanova, upisa na fakultete njihove dece, lakši politički angažman i slično - za sve učesnike rata, premda nije i naveo kako će se neke od tih materijalnih primamljivih ponuda ostvariti.
Rat traje, bez predaha i prekida vatre, već pune dve godine. Kako navodi CNN, ukrajinska vojska je uspela u ove dve godine da izbaci iz stroja oko 50 odsto ruskih konvencionalnih snaga. Praktično je uništena ruska crnomorska flota, koja više ne kontroliše ni ruske teritorijalne vode, a kamoli celo područje Crnog mora. Osim toga, morali su da izmeste deo brodova u ruske luke, pa i u bazu u odmetnutoj gruzijskoj pokrajini Abhaziji, koja je pod ruskom dominacijom.
Izvor: Srbija Danas/Jutarnji.hr