КИЈЕВ НА КОНОПЦИМА, КОЛАПС ВОЈСКЕ СВЕ ИЗВЕСНИЈИ? Путин чека идеалан тренутак да закуца последњи ексер у УКРАЈИНСКИ САНДУК
Зеленски тврди да је погинула 31 хиљада војника
После неколико успешних руских напада, у којима су успели да освоје Авдијевку и још неколико насеља у околини града, поновно се поставило питање, не само неопходне стране војне помоћи, нарочито у муницији, него и могуће велике мобилизације у Украјини.
ПРОБИЈЕНА "НЕОСВОЈИВА ЛИНИЈА" КИЈЕВА! Руска војска загорчала живот Западу и Украјини, МИРИС ПОРАЗА ОСЕЋА СЕ У ВАЗДУХУ
ЗЕЛЕНСКИ ДАО ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ГЕНЕРАЛУ СИРСКОМ: Има неограничено поверење у њега, ево шта очекује
УЗБУНА НА КРИМУ! Украјинци напали као никад од сада, Руси затворили Керчки мост, оборено скоро 40 дронова
Ипак, питање је колики су украјински мобилизацијски потенцијали, а свакако је потребна попуна и "замена" војника на фронту, јер тренутно је око 50 одсто војника "ангажовано" од почетка специјалне војне операције, а већина их је "средњег узраста", старија од 35-40 година.
Наиме, тренутно се не мобилишу младићи између 18 и 26 година. Ипак, ускоро, 6. марта, могао би да буде усвојен закон о новим, строжим правилима мобилизације. Смањила би се старосна граница за мобилизацију.
Украјинским оружаним снагама преко је потребна кадровска попуна, наводи Еуроњуз, али напомиње како је "ова иницијатива доста непопуларна међу Украјинцима". Додуше, према неким војним изворима, Украјини недостаје од 250 до чак 500 хиљада војника, а како преноси CNN, у многим селима, поготово у западним деловима Украјине, нема мушкараца - отишли су на фронт, или су погинули, или рањени, или су напустили Украјину.
Према неким наводима украјинских медија, већ је тешко наћи породицу која живи у Украјини, а да није остала без неког свог члана. Подсетимо да је недавно председник Володимир Зеленски навео да је погинула 31 хиљада војника, премда је недавно New York Тимес, позивајући се на америчке обавештајне изворе, објавио да је најмање 70.000 украјинских војника погинуло током борби.
Поређења ради, амерички извори наводе да су Руси имали губитке - погинулих и рањених - 315 хиљада! Уз то, поменимо да Русија има и велику диспропорцију у броју жена и мушкараца, наиме, жена је знатно више - око 55 одсто у укупном становништву - на хиљаду жена долази око 880 мушкараца.
Украјина, пак, с нестрпљењем чека да се републиканци "смилују" и одобре 60 милијарди долара помоћи, које су тренутно блокиране, а очекују да би ускоро могли да стигну и први авиони Ф-16, који би, сматрају неки аналитичари, могли да доведу чак до одређене украјинске предности у ваздуху.
Неуспешна противофанзива прошлог лета и обустава испоруке војне помоћи са Запада, поготово због опструкције републиканске већине у Заступничком дому Конгреса, натерали су украјинске оружане снаге да пређу у дефензиву, односно више мисле о обрани него о нападима, иако се већ говори о новој пролећној противофанзиви, а за то ће свакако требати и нова, свежа попуна.
Међутим, и Русима недостаје војника. Руски аналитичари сматрају да Владимир Путин само чека формализацију своје изборне победе (избори су за неких 15 дана) па да крене с новим таласом мобилизације - ако намерава да "осваја нова подручја" - јер и њему на фронту, кажу руски војни блогери, недостаје најмање 250 - 300 хиљада војника.
Путин је зато у свом недавно обраћању нацији говорио да се "нова руска елита" ствара од учесника тзв. специјалне војне операције у Украјини, чиме је индиректно позвао све "амбициозне" да се одазову ратном зову и навео многобројне повластице - од повољних кредита, запослења за њих и чланове породице, јефтинијих, па и бесплатних станова, уписа на факултете њихове деце, лакши политички ангажман и слично - за све учеснике рата, премда није и навео како ће се неке од тих материјалних примамљивих понуда остварити.
Рат траје, без предаха и прекида ватре, већ пуне две године. Како наводи CNN, украјинска војска је успела у ове две године да избаци из строја око 50 одсто руских конвенционалних снага. Практично је уништена руска црноморска флота, која више не контролише ни руске територијалне воде, а камоли цело подручје Црног мора. Осим тога, морали су да изместе део бродова у руске луке, па и у базу у одметнутој грузијској покрајини Абхазији, која је под руском доминацијом.
Извор: Србија Данас/Јутарњи.хр