Počelo je: Rusi ispalili interkontinentalnu balističku raketu - svet na ivici sveopšteg rata
Rusija je tokom jutarnjeg napada na Ukrajinu iz južne regije Astrahan lansirala interkontinentalnu balističku raketu, saopštila je ukrajinska vazduhoplovna komanda.
Ovo je prvi put da Rusija koristi tako moćnu i dugometnu raketu tokom rata. Napad je usledio nakon što je Ukrajina ove sedmice iskoristila američke i britanske rakete za udare unutar Rusije, što je Moskva mesecima upozoravala da bi smatrala velikom eskalacijom.
Ruski napad bio je usmeren na industrijske objekte i kritičnu infrastrukturu u gradu Dnjepru u centralno-istočnoj Ukrajini, navela je ukrajinska vojska, dok se sukob, koji traje već 33 meseca, dodatno intenzivira.
Iz saopštenja nije jasno na šta je interkontinentalna balistička raketa ciljala i da li je prouzrokovala štetu.
Ove rakete imaju domet od nekoliko hiljada kilometara i mogu da nose nuklearne bojeve glave, iako se mogu koristiti i sa konvencionalnim eksplozivnim punjenjem.
Interkontinentalne balističke rakete (ICBM) su jedne od najsnažnijih i najopasnijih raketa u vojnom arsenalu, sa sposobnošću da nose nuklearne, ali i konvencionalne bojeve glave. Ove rakete su dizajnirane da prevoze bojeve glave na ogromne udaljenosti, često više od nekoliko hiljada kilometara, čineći ih ključnim sredstvom u strategijama odvraćanja velikih sila. ICBM-ovi su najčešće korišćeni za strateške nuklearne napade, ali mogu nositi i konvencionalne eksplozivne punjenja.
Nedavno je, prema izveštajima, ispaljena interkontinentalna balistička raketa, međutim, iz saopštenja nije jasno na šta je raketa ciljala niti da li je prouzrokovala bilo kakvu štetu. Ovo izaziva ozbiljnu zabrinutost, jer rakete ovog tipa mogu izazvati masivne destrukcije i gubitke života ako su usmerene prema ciljevima poput gradova ili vojnih objekata.
ICBM-ovi obično koriste sofisticirane sisteme navođenja kako bi precizno dostigle svoje ciljeve, a njihov domet omogućava napade na velike udaljenosti, čak i između kontinenata. Rakete mogu biti lansirane sa zemlje, podmornica ili iz vazduha, a nakon lansiranja, bojeva glava može biti usmerena na cilj uz pomoć napredne tehnologije, kao što su satelitski sistemi ili samostalni navigacijski sistemi.
Što se tiče potencijala za nuklearni napad, ICBM-ovi su najozbiljnije pretnje u nuklearnom okruženju, jer mogu nositi nuklearne bojeve glave koje bi izazvale apokaliptične posledice. Međutim, s obzirom na njihov visoki strateški značaj, često se koriste i sa konvencionalnim punjenjima u vojnim operacijama koje zahtevaju visoku preciznost i domet.
Iako nije poznato šta je bila meta ove rakete ili da li je prouzrokovala štetu, činjenica da se radi o interkontinentalnoj raketi znači da bi njeni potencijalni ciljevi mogli biti na globalnom nivou, sa velikim implikacijama po međunarodne odnose i bezbednost. U svakom slučaju, ispaljivanje ovih raketa izaziva međunarodnu zabrinutost, jer podseća na mogućnost eskalacije sukoba ili destabilizacije regije.