Почело је: Руси испалили интерконтиненталну балистичку ракету - свет на ивици свеопштег рата
Русија је током јутарњег напада на Украјину из јужне регије Астрахан лансирала интерконтиненталну балистичку ракету, саопштила је украјинска ваздухопловна команда.
Ово је први пут да Русија користи тако моћну и дугометну ракету током рата. Напад је уследио након што је Украјина ове седмице искористила америчке и британске ракете за ударе унутар Русије, што је Москва месецима упозоравала да би сматрала великом ескалацијом.
Руски напад био је усмерен на индустријске објекте и критичну инфраструктуру у граду Дњепру у централно-источној Украјини, навела је украјинска војска, док се сукоб, који траје већ 33 месеца, додатно интензивира.
Из саопштења није јасно на шта је интерконтинентална балистичка ракета циљала и да ли је проузроковала штету.
Ове ракете имају домет од неколико хиљада километара и могу да носе нуклеарне бојеве главе, иако се могу користити и са конвенционалним експлозивним пуњењем.
Интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) су једне од најснажнијих и најопаснијих ракета у војном арсеналу, са способношћу да носе нуклеарне, али и конвенционалне бојеве главе. Ове ракете су дизајниране да превозе бојеве главе на огромне удаљености, често више од неколико хиљада километара, чинећи их кључним средством у стратегијама одвраћања великих сила. ИЦБМ-ови су најчешће коришћени за стратешке нуклеарне нападе, али могу носити и конвенционалне експлозивне пуњења.
Недавно је, према извештајима, испаљена интерконтинентална балистичка ракета, међутим, из саопштења није јасно на шта је ракета циљала нити да ли је проузроковала било какву штету. Ово изазива озбиљну забринутост, јер ракете овог типа могу изазвати масивне деструкције и губитке живота ако су усмерене према циљевима попут градова или војних објеката.
ИЦБМ-ови обично користе софистициране системе навођења како би прецизно достигле своје циљеве, а њихов домет омогућава нападе на велике удаљености, чак и између континената. Ракете могу бити лансиране са земље, подморница или из ваздуха, а након лансирања, бојева глава може бити усмерена на циљ уз помоћ напредне технологије, као што су сателитски системи или самостални навигацијски системи.
Што се тиче потенцијала за нуклеарни напад, ИЦБМ-ови су најозбиљније претње у нуклеарном окружењу, јер могу носити нуклеарне бојеве главе које би изазвале апокалиптичне последице. Међутим, с обзиром на њихов високи стратешки значај, често се користе и са конвенционалним пуњењима у војним операцијама које захтевају високу прецизност и домет.
Иако није познато шта је била мета ове ракете или да ли је проузроковала штету, чињеница да се ради о интерконтиненталној ракети значи да би њени потенцијални циљеви могли бити на глобалном нивоу, са великим импликацијама по међународне односе и безбедност. У сваком случају, испаљивање ових ракета изазива међународну забринутост, јер подсећа на могућност ескалације сукоба или дестабилизације регије.