Русија на ногама! Бајден шаље Украјини забрањено оружје - прво АТАЦМС, сада и смртоносне мине! Одлука која прети озбиљном ескалацијом рата
Амерички председник Џо Бајден одобрио је испоруку противпешадијских мина Украјини у оквиру јачања војне помоћи Кијеву.
Ова одлука донета је у последњим недељама његовог мандата. Уследила је након што је украјинским снагама дозвољено да нападају циљеве на територији Русије америчким наоружањем, укључујући ракете АТАЦМС.
Недавна промена стратегије Сједињених Америчких Држава, како је објаснио шеф Пентагона Лојд Остин, фокусира се на прилагођавање војне помоћи Украјини у одговору на промене тактике Русије на бојном пољу.
Ова промена је значајна јер Русија последњих месеци интензивира своје операције на истоку Украјине, где је ојачала своје одбрамбене и офанзивне позиције. Уместо да се ослања на механизоване јединице, које су претходно играле кључну улогу, Русија је почела да користи пешадијске јединице и војнике на терену. Ова промена тактике захтева нови приступ у пружању војне помоћи Украјини.
Због тога САД прилагођавају своју војну помоћ како би се боље ускладила са овом новом руском стратегијом. Премена у тактичком приступу, прелазак са механизованих снага на пешадију, вероватно захтева специјализовану помоћ Украјини, укључујући додатну опрему за борбу против пешадије и против герилских тактика, уместо опреме за тешке артиљеријске нападе и тенкове, на које се раније фокусирало.
Ова промена у стратегији такође потврђује континуирану посвећеност САД да обезбеде Украјини потребну војну подршку како би обранила своју територију и наставила да врши притисак на руске трупе. Циљ је да се успори напредовање руских снага, док Украјина покушава да поврати територију, посебно на истоку земље, где се воде жестоке борбе.
Противпешадијске мине
Противпешадијске мине имају дугу и контроверзну историју. Њихова употреба забрањена је у више од 150 земаља, али не и у САД-у и Русији. Ова средства, закопана под земљом, активирају се при проласку изнад њих или у њиховој близини, наводи Скај њуз.
Неке мине су дизајниране за уништавање оклопних возила, док су друге намењене наношењу повреда непријатељским војницима. Користе се за одбрану објеката, постављање заседа и присиљавање непријатељских снага да се крећу кроз рањиве коридоре.
Одлука Сједињених Америчких Држава да испоручи Украјини противпешадијске мине изазвала је међународну осуду због озбиљних хуманитарних последица које ове мине могу изазвати, иако се тврди да имају ограничен век трајања. Противпешадијске мине су неселективно оружје које не прави разлику између цивила и војника, чиме се излажу опасности и неборбени људи, а циљ им је да изазову дугорочне повреде и исцрпљују ресурсе у непријатељским линијама, а не нужно да убију. Ове мине често узрокују тешке повреде, као што су ампутације, и озбиљно утичу на животе људи и заједница, чак и деценијама након што су постављене.
Међународни комитет Црвеног крста (МКЦК) наглашава да противпешадијске мине представљају "дуготрајно наслеђе смрти, повреда и патњи", јер оне уништавају плодну земљу, чинећи је неупотребљивом за пољопривредну производњу, чиме директно угрожавају извор хране и средства за живот. Ове мине представљају озбиљну претњу дугорочној стабилности, посебно у постконфликтним регионима, јер спречавају повратак становништва и обнову земље.
Директорка организације Хуман Rights Watch, Мери Верем, назвала је одлуку САД-а "шокантним и разорним потезом". Она је истакла да је последњих 25 година било постигнуто значајно напредовање у међународном споразуму о забрани мина, те да је потез САД-а у супротности с тим напретком. Такође, Међународна кампања за забрану мина (ИЦБЛ) осудила је ову одлуку, подсећајући да су противпешадијске мине забрањене Отавском конвенцијом из 1997. године јер су се сматрале ужасним и неселективним оружјем.
САД нису потписале Отавску конвенцију, која је забранила употребу ових мина, а ни Русија ни Кина нису међу потписницима. Украјина, која је потписница овог споразума, међутим, разматра могућност повлачења из њега, што је изазвано војном потребом да се користе средства за одбрану, укључујући противпешадијске мине.
Употреба противпешадијских мина од стране Русије у Украјини је документована, а према подацима, руске снаге су користиле најмање 13 врста мина од почетка рата. Иако Русија није потписала Отавску конвенцију, њихова употреба мина се и даље сматра кршењем међународног права. Украјинске снаге су такође била оптужене за употребу противпешадијских мина у одређеним подручјима током 2022. године, нарочито у области Изјума, док је град био под контролом руских снага.