POSLEDNJE PUTINOVO UPOZORENJE: Svet je na ivici sukoba NUKLEARNIH SILA, Zelenski "priželjukuje" uključenje NATO alijanse u rat
Na samitu u Beloj kući, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države spremaju se da donesu sudbonosnu odluku i dozvole Ukrajini da koristi zapadno oružje dugog dometa za udare na teritoriju Rusije
Ruski predsednik Vladimir Putin unapred je burno reagovao na potencijalno donošenje odluke, rekavši da to znači da NATO savez ulazi u rat protiv Rusije. Naredni dani predstavljaju prekretnicu kada je reč o ratu u Ukrajini, koji više nego ikada ranije preti da postane veliki sukob nuklearnih sila.
U poslednjem pokušaju da zastraši Zapad, Putin je upozorio da će takav dogovor smatrati jednakim direktnom ulasku NATO-a u rat.
-To će značiti da zemlje NATO-a, Sjedinjene Američke Države i evropske zemlje ratuju protiv Rusije - rekao je on.
Pretnja je stigla dok je britanski premijer Kir Starmer još bio na putu za Vašington uoči razgovora sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom o mogućoj upotrebi britanskih raketa "Storm Shadow" na ruskoj teritoriji.
Amerika i Britanija donose odluku koja menja tok rata
Vojni eksperti smatraju da bilo kakve smernice o upotrebi britanskih raketa koje budu dogovorene na samitu u Vašingtonu mogu otvoriti put Ukrajincima da koriste američke rakete ATACMS, što je taktički balistički raketni sistem, za napade na aerodrome i vojne baze duboko unutar Rusije.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je sugerisao da je sastanak između Starmera i Bajdena samo formalnost i da je dogovor već postignut, obećavajući da će reakcija Rusije biti „odgovarajuća“.
Američki saveznici Ukrajine dugo su se protivili tome da daju zeleno svetlo ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da koristi balističke rakete dugog dometa protiv snaga Kremlja unutar Rusije, plašeći se da bi Moskva mogla da eskalira rat napadom na ciljeve unutar NATO-a, kao što je ključni centar za snabdevanje oružjem u Poljskoj.
Međutim, dinamika se drastično promenila, pretežno zbog velike isporuke iranskih raketa Rusiji. Britanske vlasti procenjuju da će one pružiti ključnu vatrenu moć Putinu, upravo dok njegova vojska jača svoj uticaj u istočnoj Ukrajini, sa napredovanjem ka strateškom gradu Pokrovsku.
Finalni dogovori u Beloj kući
Samit u Beloj kući predstavlja vrhunac nedelje intenzivne diplomatije između zapadnih saveznika. Američki državni sekretar Entoni Blinken proveo je dane u razgovorima sa britanskim i ukrajinskim kolegama.
-Zaista smo sada u poslednjim teškim fazama diplomatskih pregovora - rekao je za "Politiko" jedan zvaničnik britanske vlade, koji je, poput drugih u ovoj priči, želeo da ostane anoniman.
Četiri britanska zvaničnika rekla su da ne očekuju nikakvu formalnu objavu ovog vikenda. Jedan je rekao da se nadaju da će dogovor biti potvrđen na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kasnije ovog meseca, kada će se svetski lideri, uključujući Bajdena i Starmera, okupiti u Njujorku.
Britanija je i ranije bila otvorena za dogovor o raketama "Storm Shadow", dok je Vašington imao otpor, zbog zabrinutosti da će doći do eskalacije.
Drugi britanski zvaničnik rekao je da su otkrića da Iran počinje da obezbeđuje balističke rakete Rusiji promenila zapadno razmišljanje.
-Stvari su se promenile u svetlu isporuke balističkih raketa od strane Irana. Činjenica da je Blinken došao u Veliku Britaniju i odlučio da potvrdi da Iranci snabdevaju Rusiju bila je značajan trenutak - rekao je on.
Ostali zvaničnici širom Evrope povukli su istu paralelu.
-Sada se vodi rasprava o tome koje ciljeve će Ukrajina moći da napada unutar Rusije, i koliko duboko. Postoji zabrinutost u Vašingtonu, oni žele da izbegnu da budu viđeni kao strana u ratu - kažu diplomate za "Politiko".
Pregovori o dozvoli za Ukrajinu u strogoj tajnosti
Zelenski je više puta apelovao da mu se dozvoli korišćenje raketa dugog dometa za napade na aerodrome, komandne i kontrolne centre preko granice, navodeći da postojeće restrikcije ostavljaju Kremlju slobodu da „lovi“ ukrajinske snage bez straha od odmazde.
Lideri baltičkih zemalja su podržali njegove pozive, insistirajući da su strahovi Vašingtona o eskalaciji neosnovani.
Detalji pregovora se drže u strogoj tajnosti. Jedan zapadni zvaničnik i dve druge osobe upućene u pregovore rekli su da mali broj zvaničnika Bele kuće radi na finalizaciji plana za proširenje područja unutar Rusije koje Ukrajina može da gađa američkim i britanskim oružjem.
Postoji nekoliko komplikacija u dozvoljavanju Ukrajini da napada ciljeve unutar Rusije raketama "Storm Shadow", uključujući visoke troškove po raketi i činjenice da su neki od vojnih sistema koji se obično koriste uz njih američkog porekla.
Kremlj: Putinova izjava stigla do primalaca
Kremlj, sa druge strane, ne sumnja da je izjava predsednika Rusije Vladimira Putina o posledicama mogućih udara zapadnim oružjem duboko na teritoriji Rusije stigla do primalaca kojima je bila namenjena, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
-Izjava koju je Putin dao veoma je važna, izuzetno jasna, nedvosmislena i ne dozvoljava nikakva dvostruka tumačenja - istakao je predstavnik Kremlja.
Ruski predsednik je ukazao da bi odluka da se ukrajinskoj vojsci dozvoli da izvrši udare zapadnim oružjem duboko na teritoriji Rusije značila direktno učešće zemalja NATO-a, SAD i evropskih zemalja u ratu u Ukrajini.
To će, prema Putinovim rečima, značajno promeniti samu prirodu sukoba i značiće da su ove zemlje u ratu sa Rusijom, a u tom slučaju, istakao je, Rusija će doneti odgovarajuće odluke na osnovu tako stvorenih pretnji.
Srbija Danas/Blic