ПОСЛЕДЊЕ ПУТИНОВО УПОЗОРЕЊЕ: Свет је на ивици сукоба НУКЛЕАРНИХ СИЛА, Зеленски "прижељукује" укључење НАТО алијансе у рат
На самиту у Белој кући, Велика Британија и Сједињене Америчке Државе спремају се да донесу судбоносну одлуку и дозволе Украјини да користи западно оружје дугог домета за ударе на територију Русије
Руски председник Владимир Путин унапред је бурно реаговао на потенцијално доношење одлуке, рекавши да то значи да НАТО савез улази у рат против Русије. Наредни дани представљају прекретницу када је реч о рату у Украјини, који више него икада раније прети да постане велики сукоб нуклеарних сила.
У последњем покушају да застраши Запад, Путин је упозорио да ће такав договор сматрати једнаким директном уласку НАТО-а у рат.
-То ће значити да земље НАТО-а, Сједињене Америчке Државе и европске земље ратују против Русије - рекао је он.
Претња је стигла док је британски премијер Кир Стармер још био на путу за Вашингтон уочи разговора са америчким председником Џозефом Бајденом о могућој употреби британских ракета "Сторм Shadow" на руској територији.
Америка и Британија доносе одлуку која мења ток рата
Војни експерти сматрају да било какве смернице о употреби британских ракета које буду договорене на самиту у Вашингтону могу отворити пут Украјинцима да користе америчке ракете АТАЦМС, што је тактички балистички ракетни систем, за нападе на аеродроме и војне базе дубоко унутар Русије.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је сугерисао да је састанак између Стармера и Бајдена само формалност и да је договор већ постигнут, обећавајући да ће реакција Русије бити „одговарајућа“.
Амерички савезници Украјине дуго су се противили томе да дају зелено светло украјинском председнику Володимиру Зеленском да користи балистичке ракете дугог домета против снага Кремља унутар Русије, плашећи се да би Москва могла да ескалира рат нападом на циљеве унутар НАТО-а, као што је кључни центар за снабдевање оружјем у Пољској.
Међутим, динамика се драстично променила, претежно због велике испоруке иранских ракета Русији. Британске власти процењују да ће оне пружити кључну ватрену моћ Путину, управо док његова војска јача свој утицај у источној Украјини, са напредовањем ка стратешком граду Покровску.
Финални договори у Белој кући
Самит у Белој кући представља врхунац недеље интензивне дипломатије између западних савезника. Амерички државни секретар Ентони Блинкен провео је дане у разговорима са британским и украјинским колегама.
-Заиста смо сада у последњим тешким фазама дипломатских преговора - рекао је за "Политико" један званичник британске владе, који је, попут других у овој причи, желео да остане анониман.
Четири британска званичника рекла су да не очекују никакву формалну објаву овог викенда. Један је рекао да се надају да ће договор бити потврђен на Генералној скупштини Уједињених нација касније овог месеца, када ће се светски лидери, укључујући Бајдена и Стармера, окупити у Њујорку.
Британија је и раније била отворена за договор о ракетама "Сторм Shadow", док је Вашингтон имао отпор, због забринутости да ће доћи до ескалације.
Други британски званичник рекао је да су открића да Иран почиње да обезбеђује балистичке ракете Русији променила западно размишљање.
-Ствари су се промениле у светлу испоруке балистичких ракета од стране Ирана. Чињеница да је Блинкен дошао у Велику Британију и одлучио да потврди да Иранци снабдевају Русију била је значајан тренутак - рекао је он.
Остали званичници широм Европе повукли су исту паралелу.
-Сада се води расправа о томе које циљеве ће Украјина моћи да напада унутар Русије, и колико дубоко. Постоји забринутост у Вашингтону, они желе да избегну да буду виђени као страна у рату - кажу дипломате за "Политико".
Преговори о дозволи за Украјину у строгој тајности
Зеленски је више пута апеловао да му се дозволи коришћење ракета дугог домета за нападе на аеродроме, командне и контролне центре преко границе, наводећи да постојеће рестрикције остављају Кремљу слободу да „лови“ украјинске снаге без страха од одмазде.
Лидери балтичких земаља су подржали његове позиве, инсистирајући да су страхови Вашингтона о ескалацији неосновани.
Детаљи преговора се држе у строгој тајности. Један западни званичник и две друге особе упућене у преговоре рекли су да мали број званичника Беле куће ради на финализацији плана за проширење подручја унутар Русије које Украјина може да гађа америчким и британским оружјем.
Постоји неколико компликација у дозвољавању Украјини да напада циљеве унутар Русије ракетама "Сторм Shadow", укључујући високе трошкове по ракети и чињенице да су неки од војних система који се обично користе уз њих америчког порекла.
Кремљ: Путинова изјава стигла до прималаца
Кремљ, са друге стране, не сумња да је изјава председника Русије Владимира Путина о последицама могућих удара западним оружјем дубоко на територији Русије стигла до прималаца којима је била намењена, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
-Изјава коју је Путин дао веома је важна, изузетно јасна, недвосмислена и не дозвољава никаква двострука тумачења - истакао је представник Кремља.
Руски председник је указао да би одлука да се украјинској војсци дозволи да изврши ударе западним оружјем дубоко на територији Русије значила директно учешће земаља НАТО-а, САД и европских земаља у рату у Украјини.
То ће, према Путиновим речима, значајно променити саму природу сукоба и значиће да су ове земље у рату са Русијом, а у том случају, истакао је, Русија ће донети одговарајуће одлуке на основу тако створених претњи.
Србија Данас/Блиц