UKRAJINA JE AMERICI POSLUŽILA KAO EKSPERIMENT? Zvaničnici Pentagona OTKRILI sve o studiji koja će promeniti budućnost RATOVANJA!
Lekcije sa ukrajinskog ratišta
Zvaničnici Pentagona otkrili su "Vašington Postu" da rat u Ukrajini služi kao istraživačka prilika za američke vojne planere koji izrađuju strategije za budućnost. Američka vojska upravo sprovodi sveobuhvatnu reviziju svog pristupa vođenju rata jer sasvim napušta protivpobunjeničke taktike koje su bile glavna nit vodilja u ratovima u Iraku i Avganistanu. Fokus se sada pomera na pripreme za još veće sukobe protiv značajno sofisticiranijih protivnika kao što su Rusija i Kina.
UDARNO! Ukrajinci izveli surovi napad na Lipeck, vatra guta nebo i zemlju, važan šraf ruske mašinerije u plamenu (VIDEO)
JEDAN KOŠTA MILION EVRA: Šta su "Taurusi" koje Ukrajina tako očajnički želi i traži od Nemačke? (VIDEO)
PAO "TOR"! Ukrajinci uništili MOĆNI ruski raketni sistem (VIDEO)
To je posledica rata u Ukrajini koji ovih dana ulazi u treću godinu i koji je naterao Pentagon da prepozna i primeni značajne promene u dinamici ratišta, izveštava "Vašington Post".
Veoma precizno naoružanje, flote bespilotnih letelica i digitalni nadzor dostižu neprijatelje daleko od linije ratišta i predstavljaju veliki rizik za vojnike gde god se nalaze.
Zvaničnici Pentagona otkrivaju kako rat u Ukrajini služi kao istraživačka prilika za američke vojne planere koji izrađuju strateške okvire za budućnost.
Klasifikovana jednogodišnja studija, koja analizira lekcije iz ukrajinskog rata s obe sukobljene strane, uobličiće sledeću Strategiju nacionalne obrane, sveobuhvatni dokument koji bi trebalo da iskristališe glavne prioritete Pentagona.
Dvadeset oficira, koji su predvodili ovaj projekt, istraživalo je pet ključnih područja: kopnene manevre, vazdušnu moć, informatičko ratovanje, održavanje i obnavljanje trupa i kao dalekodometnu artiljeriju .
- Posvetili smo se ovom konfliktu kako bismo bili sigurni da razumeju sve implikacije za vođenje budućih ratova - rekao je visoki zvaničnik Pentagona.
Stejsi Petijon, direktorka obrambenog programa u Centru za novu američku bezbednost, primećuje da je rat u Ukrajini doveo u pitanje dosadašnje temeljne pretpostavke.
Naime, sukob se pretvorio u usporeni rat trošenja kapaciteta, u kom obe strane pokušavaju da izmore i potroše resurse neprijatelja. To je model koji se smatrao prevaziđenim.
Nadalje, u pitanje su dovedena i verovanja da je za američku pobedu najvažnije imati ogromnu količinu skupog i preciznog dalekometnog naoružanja, smatra Petijon. GPS-om opremljeno oružje dostavljeno Ukrajini pokazalo se ranjivim na elektronsko ometanje.
Ukrajinci su se brzo prilagodili tako što su uparili starije nenavođene projektile sa senzorima i dronovima koji se mogu koristiti da uoče mete i navode projektile do njih.
Američki stručnjaci su to itekako primetili.
Rat u Ukrajini demonstrirao je da sve što američke snage rade na terenu - od planiranja misija i patroliranja pa sve do tehnologije koja omogućava praktično svaku vojnu misiju - mora biti preispitano.
U centrima za obuku kao što je Nacionalni centar za obuku u Fort Irvinu vojnici ponovo razmatraju osnove poput prikrivanja, shvatajući ranjivost elektronske opreme.
Područje za obuku, vojnicima poznato kao "The Box", deo je pustinje Mohave u Kaliforniji i jedan je od dva poligona u SAD-u gde trupe usavršavaju taktike ratovanja.
(Srbija Danas/Jutarnji list)