УКРАЈИНА ЈЕ АМЕРИЦИ ПОСЛУЖИЛА КАО ЕКСПЕРИМЕНТ? Званичници Пентагона ОТКРИЛИ све о студији која ће променити будућност РАТОВАЊА!
Лекције са украјинског ратишта
Званичници Пентагона открили су "Вашингтон Посту" да рат у Украјини служи као истраживачка прилика за америчке војне планере који израђују стратегије за будућност. Америчка војска управо спроводи свеобухватну ревизију свог приступа вођењу рата јер сасвим напушта противпобуњеничке тактике које су биле главна нит водиља у ратовима у Ираку и Авганистану. Фокус се сада помера на припреме за још веће сукобе против значајно софистициранијих противника као што су Русија и Кина.
УДАРНО! Украјинци извели сурови напад на Липецк, ватра гута небо и земљу, важан шраф руске машинерије у пламену (ВИДЕО)
ЈЕДАН КОШТА МИЛИОН ЕВРА: Шта су "Тауруси" које Украјина тако очајнички жели и тражи од Немачке? (ВИДЕО)
ПАО "ТОР"! Украјинци уништили МОЋНИ руски ракетни систем (ВИДЕО)
То је последица рата у Украјини који ових дана улази у трећу годину и који је натерао Пентагон да препозна и примени значајне промене у динамици ратишта, извештава "Вашингтон Пост".
Веома прецизно наоружање, флоте беспилотних летелица и дигитални надзор достижу непријатеље далеко од линије ратишта и представљају велики ризик за војнике где год се налазе.
Званичници Пентагона откривају како рат у Украјини служи као истраживачка прилика за америчке војне планере који израђују стратешке оквире за будућност.
Класификована једногодишња студија, која анализира лекције из украјинског рата с обе сукобљене стране, уобличиће следећу Стратегију националне обране, свеобухватни документ који би требало да искристалише главне приоритете Пентагона.
Двадесет официра, који су предводили овај пројект, истраживало је пет кључних подручја: копнене маневре, ваздушну моћ, информатичко ратовање, одржавање и обнављање трупа и као далекодометну артиљерију .
- Посветили смо се овом конфликту како бисмо били сигурни да разумеју све импликације за вођење будућих ратова - рекао је високи званичник Пентагона.
Стејси Петијон, директорка обрамбеног програма у Центру за нову америчку безбедност, примећује да је рат у Украјини довео у питање досадашње темељне претпоставке.
Наиме, сукоб се претворио у успорени рат трошења капацитета, у ком обе стране покушавају да изморе и потроше ресурсе непријатеља. То је модел који се сматрао превазиђеним.
Надаље, у питање су доведена и веровања да је за америчку победу најважније имати огромну количину скупог и прецизног далекометног наоружања, сматра Петијон. ГПС-ом опремљено оружје достављено Украјини показало се рањивим на електронско ометање.
Украјинци су се брзо прилагодили тако што су упарили старије ненавођене пројектиле са сензорима и дроновима који се могу користити да уоче мете и наводе пројектиле до њих.
Амерички стручњаци су то итекако приметили.
Рат у Украјини демонстрирао је да све што америчке снаге раде на терену - од планирања мисија и патролирања па све до технологије која омогућава практично сваку војну мисију - мора бити преиспитано.
У центрима за обуку као што је Национални центар за обуку у Форт Ирвину војници поново разматрају основе попут прикривања, схватајући рањивост електронске опреме.
Подручје за обуку, војницима познато као "The Box", део је пустиње Мохаве у Калифорнији и један је од два полигона у САД-у где трупе усавршавају тактике ратовања.
(Србија Данас/Јутарњи лист)