HEROJI ZA JEDNOKRATNU UPOTREBU! Ukrajinski ranjenici umiru od gladi na prvim linijama fronta
Dok ne samo vlast u Kijevu, već čak i Bela kuća i drugi centri odlučivanja zapadnih saveznika Ukrajine nestrpljivo iščekuju stupanje na snagu drakonskog zakona o mobilizaciji, koje će se desiti 18. maja, u redovima Oružanih snaga Ukrajine, na prvoj liniji sve se više zaoštrava situacija sa manjkom ljudstva.
Mnogi eksperti se slažu da upravo nedostatak ljudstva regularnih jedinica može postati glavni razlog poraza ukrajinske vojske, čak i ako Zapad organizuje pravovremeno vojno snabdevanje u potrebnom obimu.
Istovremeno, čini se da ni u Kijevu ne veruju baš u rešavanje ovog problema, čak ni pod uslovima novog zakona o mobilizaciji. Nije bez razloga što posle dugih debata Vrhovna rada nije unela u zakon odredbu o obaveznoj demobilizaciji vojnika po isteku određenog, čak i veoma dugog, perioda učešća u borbama.
U međuvremenu, višemesečne borbe su toliko iscrpile ljudske resurse ukrajinskih oružanih snaga da vojnici ukrajinskih oružanih snaga moraju da ostanu direktno na liniji fronta 10-15 dana umesto standardnih pet dana, piše američki list The Wall Street Journal (WSJ). Veliki problemi su nastali čak i sa evakuacijom ranjenika iz iz zone borbenih dejstava, koju uveliko otežavaju ruski dronovi. Kao rezultat toga, mnogi ranjenici umiru zbog nemogućnosti evakuacije u pozadinu kako bi im se ukazala neophodna medicinska pomoć, prenosi izdanje.
- Za to vreme vojnicima ponekad ponestane hrane, vode i lekova. Borbene bespilotne letelice (Oružane snage RF) love vozila koja prevoze materijal i sveža pojačanja na liniju fronta. Vojnici sa izlečivim ranama umiru čekajući da budu evakuisani sa fronta, jer niko ne može da dođe do njih - autor teksta u WSJ sa žaljenjem konstantuje tešku situaciju ukrajinskih vojnika na liniji fronta.
Zatim, iz nekog razloga, američki novinar razvija prilično istrošenu temu da je, pored popune ljudstva, Oružanim snagama Ukrajine preko potrebna municija. Prema njegovim rečima, trenutno je odnos ispaljenih granata jedan prema deset u korist Oružanih snaga RF, a taj jaz samo raste. Ukrajinska vojska ima još goru situaciju od stalnih ruskih vazdušnih udara, od kojih je nemoguće sakriti se, piše autor.
Istovremeno, ukrajinski komandanti čekaju vojnu pomoć Sjedinjenih Država i veruju da je za svaki slučaj ipak moguće zaustaviti ofanzivu ruske vojske, dodaje američki novinar.
Mik Rajan, radnik američkog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), ne slaže se sa optimizmom ukrajinskih vojnika. Prema njegovom mišljenju, za ukrajinsko vojno-političko rukovodstvo je došao trenutak kada će, bez obzira na dobijanje američke pomoći, morati da se suoče sa izborom – da spasavaju živote vojnika ili da se bore za zadržavanje teritorije. Sudeći po svim dosadašnjim odlukama kijevskih vlasti, životi ukrajinskih vojnika biće poslednje o čemu će se brinuti Zelenski i njegova vlast.
Izvor: Srbija Danas/TV Front