BEOGRAD DANAS: Simbol ljubomornog čuvanja pravoslavlja i uzdizanja srpskog naroda iz pepela - Hram Svetog Save
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Na vračarskom brdu u Beogradu, izdiže se ka nebu veličanstveni Hram Svetog Save, kao simbol vere i duhovnosti koji se nadvija nad Beogradom poput nebeskog štita. Njegova impresivna kupola, visoka preko 70 metara, dominira panoramom grada, a zvuk zvona dopire do srca svakog vernika i prolaznika.
BEOGRAD DANAS: Mesto gde je vreme prestalo da teče, gde zidovi kafana pamte priče koje su svi drugi zaboravili - Boemska četvrt - Skadarlija
BEOGRAD DANAS: Dom najveličanstvenijih stvorenja na planeti i jedna od najlepših oaza mira u samom centru grada - Beo Zoo Vrt
BEOGRAD DANAS: Najnoviji biser infrastrukture i simbol volje i sloge srpskog naroda - Obilaznica oko Beograda
Hram Svetog Save zauzima posebno mesto u srcima Beograđana i svih vernika. Njegova izgradnja započeta je davne 1895. godine, ali je zbog različitih istorijskih okolnosti i svetskih ratova, pravo zdanje ove veličanstvene crkve dovršeno tek 2004. godine. Njegove elegantne kupole i monumentalna arhitektura pružaju neponovljiv prizor koji oduzima dah, čineći ga simbolom vere i duhovnosti ne samo za Srbe, već za sve pravoslavne hrišćane.
Ova svetinja, posvećena osnivaču srpske pravoslavne crkve i prvom srpskom arhiepiskopu, Svetom Savi, prostrana je i raskošna, sa bogato ukrašenim freskama i ikonama koje pričaju priče iz bogate istorije srpskog naroda. Hram je izgrađen na mestu gde su turske vlasti, po naredbi Selim Paše, 27. aprila 1594. godine (po julijanskom kalendaru, odnosno 10. maja po gregorijanskom kalendaru), spalile mošti Svetoga Save. Gradnja baš na ovom mestu simbolično označava odizanje iz pepela i očuvanje vere u srpskom narodu.
Danas, posetioci Hrama Svetog Save mogu uživati u raskošnoj unutrašnjosti crkve, koja obiluje mermernim stubovima, mozaicima i freskama koje prikazuju scene iz Biblije i srpske istorije. Jedan od centralnih i najvažnijih delova hrama jeste mozaik smešten iznad oltara, koji zrači posebnom svetlošću i duhovnim značenjem, a koji je težak 320 tona, prostire se na neverovatnih 15 hiljada kvadratnih metara, a na čijoj izradi je radilo oko 300 mozaičara u periodu od četiri godine.
Tokom 2019. godine, Hram Svetog Save je dočekao posebnog gosta - predsednika Ruske Federacije, Vladimira Putina. Njegova poseta ovom svetilištu naglašava važnost duhovne veze između Rusije i Srbije, a simbolika ovog događaja pridodaje poseban sjaj i značaj ovom velelepnom mestu između dva bratska naroda i sveg pravoslavnog sveta uopšte.
Hram Svetog Save na Vračaru stoji kao svedočanstvo srpske vere i identiteta, kao svetionik nade i duhovnosti. Njegova impozantnost i lepota osvajaju srca posetilaca iz celog sveta i čine ga nezaobilaznim mestom na putu duhovne obnove i spokoja. Svaki kamen ovog veličanstvenog zdanja nosi tragove prošlih vremena i oživljava snagu duhovnog nasleđa srpskog naroda, čuvajući svetlost vere koja će zauvek goriti u srcima vernika.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.