Beograđanka pozvala taksi nakon testiranja, pa doživela ŠOK! Evo da li smeju da vas odbiju ako imate koronu
Mlada Beograđanka se, nakon saznanja da je negativna na koronavirus našla u problemu.
U kovid ambulantama širom zemlje se svakodnevno obavlja hiljade testiranja na korona virus, a pravo pitanje jeste kako pacijenti koji sumnjaju da su zaraženi stižu do ambulanti. Veliki broj njih po obavezi ne ulazi u vozila gradskog prevoza, i do ambulanti i bolnica stiže sopstvenim prevozom. Istraživali smo da li taksi službe pružaju usluge potencijalnim kovid pacijentima.
M.A. (26) iz Beograda je opisala iskustvo koje je doživela nakon izlaska iz ambulante u Ulici Cara Dušana u Zemunu, kada je nakon obavljenog pregleda pokušala da kontaktira jednog taksi prevoznika. Naime, ova mlada Beograđanka se, nakon saznanja da je negativna na koronavirus našla u problemu, budući da je taksi služba koju je pozvala odbila da je preveze do željene lokacije.
Burna noć u Beogradu: U šest udesa sedam povređenih, pune ruke posla za lekare Hitne pomoći
73 KAMERE ĆE NADGLEDATI BEOGRAD I SNIMATI PREKRŠAJE! Okanović: Kazne će stizati na kućnu adresu
GRAD NABAVLJA 10 ELEKTRIČNIH I 100 AUTOBUSA NA GAS: Poznata trasa nove linije gradskog prevoza
- Ja sam izašla iz kovid ambulante i dobro sam se osećala. Dobila sam rezultat da sam negativna na koronavirus. Kako su mi prilikom testiranja gurnuli štapić za bris u grlo, izgleda da se ono nadražilo i moj glas je bio promenjen, odnosno, jedva sam govorila. Okrenula sam broj Gold taksija i rekla im adresu na kojoj se nalazim, ali odgovor nisam dobila. Naprotiv, spustili su mi slušalicu.
Iz udruženja Gold taksija su saopštili da je ova situacija posledica ličnog i slobodnog izbora vozača koji ima pravo da prihvati ili odbije potencijalnog obolelog od kovida.
- Kada nas pozove neko ispred kovid ambulante, mi naravno prosledimo poziv, ali naglasimo vozačima da je možda u pitanju kovid pacijent. Svakako, mi prevozimo i kovid pacijente, mada ima i kolega koji to odbijaju, ali to je njihovo pravo - odgovorili su iz tog udruženja.
Vlado Bulatović, predsednik SITAB-a, otkrio je i koje procedure svaki taksi prevoznik mora da ispoštuje pre nego što primi stranku potencijalno zaraženu korona virusom.
- Mi naglašavamo našim vozačima da je osoba možda kovid pozitivna, odnosno da izlazi iz kovid bolnice, a nekada nam to naše stranke i kažu. Taj poziv mi prosleđujemo kolegama uz napomenu o čemu se radi. Neke kolege prihvate da ih voze, ali neke to i odbiju. Ima dosta kolega koji su preležali korona virus, ali su i pored toga stavili pregrade između zadnjeg i prednjeg sedišta. Imamo i neodgovorne stranke koje sednu u naša vozila i ne kažu nam da su pozitivni na koronavirus. Svaki vozač ima pravo da odbije ovakvu vožnju, kao što imamo pravo i da ne vozimo ljude u alkoholisanom stanju. Moramo da vodimo računa i o sopstvenoj bezbednost - ističe on.
Iako je činjenica da se neulaskom u vozila javnog gradskog prevoza mogućnost transmisije koronavirusa u ogromnoj meri smanjuje, osoba obolela od kovida ipak može virus preneti i na jednog vozača taksi službe, koji dalje može širiti zarazu.
Zbog toga, možemo se složiti sa činjenicom da svaki vozač ima ličnu slobodu da prihvati ili odbije potencijalno opasnu vožnju, a na korisnicima taksi usluga ostaje da se pridržavaju epidemioloških mera i nose zaštitne maske.