Београђанка позвала такси након тестирања, па доживела ШОК! Ево да ли смеју да вас одбију ако имате корону
Млада Београђанка се, након сазнања да је негативна на коронавирус нашла у проблему.
У ковид амбулантама широм земље се свакодневно обавља хиљаде тестирања на корона вирус, а право питање јесте како пацијенти који сумњају да су заражени стижу до амбуланти. Велики број њих по обавези не улази у возила градског превоза, и до амбуланти и болница стиже сопственим превозом. Истраживали смо да ли такси службе пружају услуге потенцијалним ковид пацијентима.
М.А. (26) из Београда је описала искуство које је доживела након изласка из амбуланте у Улици Цара Душана у Земуну, када је након обављеног прегледа покушала да контактира једног такси превозника. Наиме, ова млада Београђанка се, након сазнања да је негативна на коронавирус нашла у проблему, будући да је такси служба коју је позвала одбила да је превезе до жељене локације.
Бурна ноћ у Београду: У шест удеса седам повређених, пуне руке посла за лекаре Хитне помоћи
73 КАМЕРЕ ЋЕ НАДГЛЕДАТИ БЕОГРАД И СНИМАТИ ПРЕКРШАЈЕ! Окановић: Казне ће стизати на кућну адресу
ГРАД НАБАВЉА 10 ЕЛЕКТРИЧНИХ И 100 АУТОБУСА НА ГАС: Позната траса нове линије градског превоза
- Ја сам изашла из ковид амбуланте и добро сам се осећала. Добила сам резултат да сам негативна на коронавирус. Како су ми приликом тестирања гурнули штапић за брис у грло, изгледа да се оно надражило и мој глас је био промењен, односно, једва сам говорила. Окренула сам број Голд таксија и рекла им адресу на којој се налазим, али одговор нисам добила. Напротив, спустили су ми слушалицу.
Из удружења Голд таксија су саопштили да је ова ситуација последица личног и слободног избора возача који има право да прихвати или одбије потенцијалног оболелог од ковида.
- Када нас позове неко испред ковид амбуланте, ми наравно проследимо позив, али нагласимо возачима да је можда у питању ковид пацијент. Свакако, ми превозимо и ковид пацијенте, мада има и колега који то одбијају, али то је њихово право - одговорили су из тог удружења.
Владо Булатовић, председник СИТАБ-а, открио је и које процедуре сваки такси превозник мора да испоштује пре него што прими странку потенцијално заражену корона вирусом.
- Ми наглашавамо нашим возачима да је особа можда ковид позитивна, односно да излази из ковид болнице, а некада нам то наше странке и кажу. Тај позив ми прослеђујемо колегама уз напомену о чему се ради. Неке колеге прихвате да их возе, али неке то и одбију. Има доста колега који су прележали корона вирус, али су и поред тога ставили преграде између задњег и предњег седишта. Имамо и неодговорне странке које седну у наша возила и не кажу нам да су позитивни на коронавирус. Сваки возач има право да одбије овакву вожњу, као што имамо право и да не возимо људе у алкохолисаном стању. Морамо да водимо рачуна и о сопственој безбедност - истиче он.
Иако је чињеница да се неуласком у возила јавног градског превоза могућност трансмисије коронавируса у огромној мери смањује, особа оболела од ковида ипак може вирус пренети и на једног возача такси службе, који даље може ширити заразу.
Због тога, можемо се сложити са чињеницом да сваки возач има личну слободу да прихвати или одбије потенцијално опасну вожњу, а на корисницима такси услуга остаје да се придржавају епидемиолошких мера и носе заштитне маске.