Zavirite u virtuelni svet najvećeg srpskog naučnika: Digitalno doba donelo mogućnost šetnje ruku pod ruku sa Teslom (VIDEO)
Po ugledu na svetske metropole i Beograd je krenuo na svoje dugo putovanje kroz digitalizaciju.
"Digitalni Beograd" budućnost je svih građana Srbije, a njegov preporod kroz puteve digitalizovanja sprovode mnogobrojni naučnici, umetnici, preduzetnici, ali i ustanove koje kroz svoj rad predstavljaju novo digitalno doba.
Tom procesu doprineo je i Muzej Nikole Tesle koji je otvoren za javnost davnog 20. oktobra 1955. godine i od tada čuva sećanje na najvećeg naučnika.
Publici na dohvat ruke: Putanja od analognog ka digitalnom hodnicima Muzeja nauke i tehnologije (VIDEO)
Narodni muzej čuva blago Srbije: Digitalizacijom godinama spašavaju istorijsko nasleđe (VIDEO)
Digitalno stvaralaštvo koje obuzima svet: Dušan Jovović svojim multimedijalnim čarolijama stvara novu budućnost umetnosti
U okviru muzeja digitalizovana je kompletna Teslina lična arhiva i biblioteka, svi dokumenti iz LFNT-a i sve knjige iz biblioteke koja je pripadala Tesli.
Do sada su u MNT digitalizovane: lična arhiva Nikole Tesle, biblioteka Nikole Tesle, deo hemeroteke (zbirke novinskih isečaka koje je Tesla tokom života sakupljao i čuvao u 56 svezaka).
U procesu konzervacije do sada su zaštićene sledeće zbirke:
- iz lične arhive Nikole Tesle: lična dokumenta, diplome, zbirka likovne umetnosti; naučni rad, patenti, planovi i crteži; varija (razno).
- lična biblioteka: monografske publikacije - knjige su u potpunosti prošle konzervaciju i restauraciju.
- periodika.
- deo hemeroteke (zbirke novinskih isečaka koje je Tesla tokom života sakupljao i čuvao u 56 svezaka), nekoliko knjiga isečaka koje su bile najviše oštećene su prošle konzervaciju i restauraciju, ostale knjige isečaka, kao i novinski isečci koji se ne nalaze u knjigama isečaka su u procesu konzervacije.
Iz Muzeja navode da je digitalizovana kompletna Teslina lična arhiva i biblioteka, dakle svi dokumenti iz LFNT-a i sve knjige iz biblioteke koja je pripadala Nikoli Tesli. To je 160.000 dokumenta, 1172 knjige i 56 svezaka hemeroteke (novinskih isečaka) .
U okviru stalne postavke Muzeja Nikole Tesle posetiocima je u ponudi i VR tura "Doživi Teslu". Tura je dostupna ponedeljkom, a termin je potrebno unapred rezervisati. Posetiocima je ovaj vid interakcije veoma zabavan i dopadljiv, te stoga u eri digitalnog doba, veoma je pohvalno što se jedna muzejska ustanova na ovakav način ophodi prema svojoj publici.
VR tura, odnosno aplikacija "Doživi Teslu", uz pomoć VR opreme, posetioce vodi u svet virtuelne realnosti u kome im se animirani Tesla obraća upoznajući ih sa nekim od najvažnijih segmenata njegovog života, istovremeno ih vodeći kroz čuvene objekte kao što su hidrocentrala na Nijagari, laboratorija u Kolorado Springsu, toranj na Long Ajlendu, i drugi. Aplikacija je dostupna na srpskom i engleskom jeziku.
Arhiva Nikole Tesle koja pobuđuje najveće interesovanje javnosti je već gotovo deset godina dostupna javnosti i može se pregledati "onlajn" sa svog kompjutera.
- Da bi se pristupilo pregledanju arhive neophodno je obratiti se Muzeju sa zahtevom za pregledanje određenih dokumenata, koje svaki istraživač može da odabere iz inventara koji se nalaze na sajtu Muzeja. U zavisnosti da li se arhivska građa koristi u komercijalne ili istraživačke svrhe sa korisnikom se potpisuje određena vrsta ugovora i arhivska dokumenta koja su zaštićena vodenim žigom muzeja se daju na uvid, odnosno korišćenje - navode u Muzeju Nikola Tesla.
Najpoznatiji srpski naučnik Nikola Tesla rodio se 10. jula 1856. godine u porodici pravoslavnog sveštenika Milutina i majke Georgine Tesla. Njegovo rodno selo bilo je Smiljane, koje se tada nalazilo u Vojnoj krajini, posebnoj oblasti Habzburške monarhije.