Завирите у виртуелни свет највећег српског научника: Дигитално доба донело могућност шетње руку под руку са Теслом (ВИДЕО)
По угледу на светске метрополе и Београд је кренуо на своје дуго путовање кроз дигитализацију.
"Дигитални Београд" будућност је свих грађана Србије, а његов препород кроз путеве дигитализовања спроводе многобројни научници, уметници, предузетници, али и установе које кроз свој рад представљају ново дигитално доба.
Том процесу допринео је и Музеј Николе Тесле који је отворен за јавност давног 20. октобра 1955. године и од тада чува сећање на највећег научника.
Публици на дохват руке: Путања од аналогног ка дигиталном ходницима Музеја науке и технологије (ВИДЕО)
Народни музеј чува благо Србије: Дигитализацијом годинама спашавају историјско наслеђе (ВИДЕО)
Дигитално стваралаштво које обузима свет: Душан Јововић својим мултимедијалним чаролијама ствара нову будућност уметности
У оквиру музеја дигитализована је комплетна Теслина лична архива и библиотека, сви документи из ЛФНТ-а и све књиге из библиотеке која је припадала Тесли.
До сада су у МНТ дигитализоване: лична архива Николе Тесле, библиотека Николе Тесле, део хемеротеке (збирке новинских исечака које је Тесла током живота сакупљао и чувао у 56 свезака).
У процесу конзервације до сада су заштићене следеће збирке:
- из личне архиве Николе Тесле: лична документа, дипломе, збирка ликовне уметности; научни рад, патенти, планови и цртежи; варија (разно).
- лична библиотека: монографске публикације - књиге су у потпуности прошле конзервацију и рестаурацију.
- периодика.
- део хемеротеке (збирке новинских исечака које је Тесла током живота сакупљао и чувао у 56 свезака), неколико књига исечака које су биле највише оштећене су прошле конзервацију и рестаурацију, остале књиге исечака, као и новински исечци који се не налазе у књигама исечака су у процесу конзервације.
Из Музеја наводе да је дигитализована комплетна Теслина лична архива и библиотека, дакле сви документи из ЛФНТ-а и све књиге из библиотеке која је припадала Николи Тесли. То је 160.000 документа, 1172 књиге и 56 свезака хемеротеке (новинских исечака) .
У оквиру сталне поставке Музеја Николе Тесле посетиоцима је у понуди и ВР тура "Доживи Теслу". Тура је доступна понедељком, а термин је потребно унапред резервисати. Посетиоцима је овај вид интеракције веома забаван и допадљив, те стога у ери дигиталног доба, веома је похвално што се једна музејска установа на овакав начин опходи према својој публици.
ВР тура, односно апликација "Доживи Теслу", уз помоћ ВР опреме, посетиоце води у свет виртуелне реалности у коме им се анимирани Тесла обраћа упознајући их са неким од најважнијих сегмената његовог живота, истовремено их водећи кроз чувене објекте као што су хидроцентрала на Нијагари, лабораторија у Колорадо Спрингсу, торањ на Лонг Ајленду, и други. Апликација је доступна на српском и енглеском језику.
Архива Николе Тесле која побуђује највеће интересовање јавности је већ готово десет година доступна јавности и може се прегледати "онлајн" са свог компјутера.
- Да би се приступило прегледању архиве неопходно је обратити се Музеју са захтевом за прегледање одређених докумената, које сваки истраживач може да одабере из инвентара који се налазе на сајту Музеја. У зависности да ли се архивска грађа користи у комерцијалне или истраживачке сврхе са корисником се потписује одређена врста уговора и архивска документа која су заштићена воденим жигом музеја се дају на увид, односно коришћење - наводе у Музеју Никола Тесла.
Најпознатији српски научник Никола Тесла родио се 10. јула 1856. године у породици православног свештеника Милутина и мајке Георгине Тесла. Његово родно село било је Смиљане, које се тада налазило у Војној крајини, посебној области Хабзбуршке монархије.