U korak sa digitalnim dobom: Muzej savremene umetnosti publici donosi "Akviziciju" (VIDEO)
Po ugledu na svetske metropole i Beograd je krenuo na svoje dugo putovanje kroz digitalizaciju
"Digitalni Beograd" budućnost je svih građana Srbije, a njegov preporod kroz puteve digitalizovanja sprovode mnogobrojni naučnici, umetnici, preduzetnici, ali i ustanove koje kroz svoj rad predstavljaju novo digitalno doba.
Tom procesu doprinosi i Odeljenje za umetničku dokumentaciju Muzeja savremene umetnosti u Beogradu koje već 12 godina redovno digitalizuje svoj fond i rezultati dosadašnje digitalizacije se mogu videti na sajtu www.citajteo.rs.
Digitalni vodič kroz Beograd: Turistički svet na dohvat ruke (VIDEO)
Živi li Srbija u mrežnom dobu ili kaska: Miloje Sekulić klijentima otvara vrata "digitalnog carstva" (VIDEO)
Bebo, dobrodošla na svet: Usluga "E-BEBA" olakšava život Beograđanima (VIDEO)
- Posebno se obraća pažnja na digitalizaciju izdanja Muzeja savremene umetnosti koja su dostupna samo u našoj biblioteci. Time se olakšava pristup podacima o Muzeju i muzejskim izložbama i istraživačima koji nisu u mogićnosti da dođu u biblioteku. To olakšava istraživanje o umetnosti XX veka i naravno čini vidljivu ulogu Muzeja savremene umetnosti u afirmaciji umetnosti tog perioda - naveli su iz Muzeja.
U Ateljeu za konzervaciju i restauraciju Muzeja savremene umetnosti obavlja se konzervacija i restauracija slika izvedenih raznovrsnim tehnikama uz upotrebu različitih materijala iz Zbirki slikarstva, koje obuhvataju dela od 1900. godine do danas.
- Konzervator muzeja sa svojim saradnicima prati stanje dela svih zbirki, pravi prioritete i organizuje konzervatorske tretmane skulptura, grafika, crteža u saradnji sa drugim institucijama. Posebna pažnja se posvećuje prijemu i praćenju gostujućih izložbi, pripremama pozajmica dela iz zbirki muzeja drugim institucija u zemlji i inostranstvu. Takođe su propisane mere tehničke zaštite za sve materijale koji su prisutni u zbirkama i vrši se praćenje sprovođenja istih u cilju što bolje zaštite. Nakon završetka rekonstrukcije omogućeni su optimalni uslovi za deponovanje, čuvanje i izlaganje dela što omogućava i prijem izložbi koje zahtevaju visoke standarde - ističu iz Muzeja i dodaju:
- Shodno planu i programu muzeja za 2020. godinu konzervatori su angažovani na izvođenju priprema slika, skulptura, grafika, crteža i fotografija predviđenih za predstojeću izložbu „Akvizicije“ koja će se otvoriti u martu sledeće godine. Dvadesetog januara se završava izložba Marine Abramović “Čistač“ posle čega sledi angažman kustosa, konzervatora i tehničara na pregledu i pakovanju ove zahtevne, velike i značajne izložbe - navedeno je.
Ministarstvo kulture i informisanja obezbedilo je za sve muzeje na republičkom nivou jedinstveno softversko rešenje, bazu podataka za digitalizaciju zbirki.
- Muzej savremene umetnosti je započeo proces rada na digitalizaciji, i 2020. planira da uradi reviziju zbirki, što je kompleksan i dugotrajan proces, ali će praćen radom na digitalizaciji učiniti sva dela iz kolekcije MSU dostupnim široj javnosti u digitalnoj formi. Ove godine smo digitalizovali građu o konceptualnoj umetnosti i unapredili rad sajta i baze tako da će građa biti postavljena u najskorije vreme i biti dostupna širokoj publici - rekli su iz Muzeja.
Kako je navedeno, u narednoj godini publika Muzeja savremenih umetnosti imaće priliku da vidi izložbu "Akvizicija", kao i da se upozna sa pojedinačnim delima određenih autora, kao i sa delima iz Legta.
- Nakon retrospektivne izložbe Čistač Marine Abramović, publiku ćemo obradovati Izložbom Akvizicije, kojom su obuhvaćena umetnička dela koja su u periodu od 1994. godine do danas planski nabavljana za Zbirke Muzeja savremene umetnosti. Kroz izbor dela može se pratiti politika otkupa Muzeja, koja je sprovođena tokom proteklih 25 godina. Brojna umetnička dela koja će biti predstavljena na izložbi Akvizicije, pokazuju dve osnovne linije kolekcioniranja dela za muzejske zbirke: istorijsku linuju razvoja, koja prati razvoj modernizma na jugoslovenskom umetničkom prostoru, i drugu liniju, vezanu za kretanje i dinamiku savremene umetničke scene. Publika će imati priliku da se upozna ne samo sa pojedinačnim dela određenih autora, već i sa delima iz Legta koji su povereni Muzeju savremene umetnosti. Od istoriskih dela, reprezentativnih za svoje vreme nastanka, izvdvajamo Heksagonalni prostor, Miće Popovića, Tabula rasa, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, Druže Tito ljubičice bela..., Dušana Otaševića, dok bi od malađe generacije umetnika pomenuli rad Biljane Đurđević, Oruđe delanja, iz 2014/15. Milice Ružičić Jugoremedija iz 2010, kao i radovi inostranih umetnika: Nedka Solakova View to the West, 1989, Gottfrieda Helnweina, The Disasters of War 46, 2007. i mnogih drugih - najavili su iz Muzeja savremene umetnosti.
Nikad lakše kod lekara: Jedan klik je dovoljan da izbegnete gužvu i čekanje na pregled (VIDEO)
Izložba "Projekat Jugoslavija" smeli iskorak u novo doba: Muzej Jugoslavije predstavio atipičnu postavku (VIDEO)
Mladi tim iz Srbije stvorio softver za veštačku inteligenciju: Rešenje svih poslovnih problema (VIDEO)
Ništa više nije daleko: Multimedijalna izložba "Srbija 2019. – godina infrastrukture" pokretač digitalnog doba (VIDEO)
Zavirite u virtuelni svet najvećeg srpskog naučnika: Digitalno doba donelo mogućnost šetnje ruku pod ruku sa Teslom (VIDEO)