BEOGRAD DANAS: Pionirski park - Zeleni raj usred Beograda s bogatom istorijom, prirodom i kulturom
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Pionirski park, smešten između Bulevara kralja Aleksandra, Ulica kralja Milana, Kneza Miloša i Dragoslava Jovanovića, predstavlja centralni beogradski park prostirući se na površini od 3ha 60a 13m².
UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR SRBIJE Kolevka izvanredne medicinske nege i zdravstvene zaštite!
BEOGRAD DANAS: Noć za pamćenje - legendarni balkon i doček košarkaša sa Svetskog prvenstva u Manili
BEOGRAD DANAS: Najveća sportska manifestacija u Srbiji - Beogradski maraton
Ovaj park, nekada poznat kao Dvorska bašta, sada čini zaštićenu okolinu nepromenljivih kulturnih dobara - zgrada Starog dvora, danas Skupštine grada Beograda, i Novog dvora, sada sedišta predsednika Republike Srbije.
Svojevrsna istorija parka počinje 1842. godine kada je Aleksandar Karađorđević stupio na presto i država je odlučila kupiti kuću sa baštom na Terazijama. Ova kuća je postala stari dvor, ali je nakon ubistva kralja Aleksandra Obrenovića srušena. Kako bi se formirala rezidencija novog kneza Srbije, Aleksandra Karađorđevića, 1882. godine izgrađen je novi dvor, dvor kralja Milana, koji danas poznajemo kao Stari dvor. Izgradnja Novog kraljevskog dvora, doma kralja Aleksandra I Karađorđevića, započeta je 1911. godine prema projektu arhitekte Stojana Titelbacha i završena 1922. godine.
Nakon Drugog svetskog rata, 1945. godine, uklonjen je kameni zid koji je okruživao dvorsku baštu, čime je nastao Pionirski park. Park je dobio ime po česmi posvećenoj pionirima, izgrađenoj 1952. godine.
Danas, Pionirski park čini jedinstvenu urbanističko-arhitektonsku celinu s izuzetnim estetskim i ambijentalnim vrednostima. Park se sastoji od različito oblikovanih podcelina, a prostor duž Ulice kneza Miloša predstavlja najveći i najkvalitetniji deo parka. Ovaj prostor je uređen u pejzažnom stilu s visokokvalitetnim stablima.
U Pionirskom parku se nalazi i podzemna garaža na tri nivoa, otvorena 2005. godine, s 467 parking mesta, uključujući mesto za invalide i porodična parking mesta za trudnice.
Pionirski park, u srcu Beograda, krije bogatstvo istorije i prirode. Nekada poznat kao Dvorska bašta, ovaj park je bio mesto obrazovanja i inspiracije za našeg nobelovca Ivu Andrića.
U okolini ulice Kralja Milana, posebno mesto je posvećeno Andrićevom delu i nazvano je Andrićev venac. Ovo šetalište, rekonstruisano s posebnim počitovanjem prema velikom piscu, pruža posetiocima mogućnost da uživaju u atmosferi koja je inspirisala Ivu Andrića.
Sam park, sa površinom od 3 hektara, obuhvata različite oblike prirode i kulture. Duž Ulice kneza Miloša pruža se najveći i najkvalitetniji deo parka, obeležen visokokvalitetnim stablima i pejzažnim stilom.
Podzemna garaža otvorena 2005. godine, sa 467 parking mesta, uključujući mesta za invalide i porodična parking mesta za trudnice, doprinosi funkcionalnosti parka i omogućava lak pristup.
Osim prirodnih bogatstava, Pionirski park se ponosi i spomenicima i sadnicama koje dodaju dodatnu vrednost. Kroz različite godine, različite javne ličnosti i sportisti doprineli su bogatstvu parka zasađujući specijalne sadnice.
S obzirom na svoj značaj u održavanju prirodnih i kulturnih vrednosti, Pionirski park zaštićen je zakonom kao spomenik prirode. Ovaj zaštićeni prostor nudi ulazak u harmonični svet zelenog oazisa, idealnog za šetanje, rekreaciju i uživanje u prirodi u sredini urbanog okruženja.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.