Znate li gde je otvorena PRVA KAFANA U EVROPI? Ako ne znate, vreme je da saznate (VIDEO)
U njoj se služila samo crna kafa, pa se pretpostavlja da je kafana baš po tome i dobila ime.
Već svi odlično znamo da je Beograd grad koji je poznat i u drugim zemljama po dobrom provodu, klubovima i savršenom noćnom životu. Veliki broj ljudi koji žive van naše zemlje upravo zbog toga i posećuju Beograd.
Sećate li se "ŠTAFETE MLADOSTI": Da sa njom u ruci trče imali su privilegiju samo najbolji u svom selu
SINĐELIĆ JE STRADAO ZBOG SRPSKE NESLOGE: Kada se Karađorđe dočepao izdajice sa Čegra, usledila je surova kazna
NIJE SE HRANIO KAO DRUGI LJUDI: Nikola Tesla JEDNU STVAR nije promenio do smrti, a za sve je kriva njegova RUKA
Upravo zbog svega navedenog nije ni čudo da je upravo u našem glavnom gradu i otvorena prva kafana u Evropi i to 1522, na Dorćolu.
Tada se u njoj služila samo crna kafa, pa se pretpostavlja da je kafana baš po tome i dobila ime. Običaj da se kafa ispija na javnom mestu doneli su Turci 1521. godine kada su osvojili grad. Najbolja kafana je, kako kažu, bila Crni Orao.
Najstarija kafana u Beogradu, koja i dalje radi zove se Znak Pitanja i nalazi se na Kosančićevom vencu kod Saborne crkve, napravljena je u kući koju je podigao Naum Ičko.
U ovu kafanu dolazili su poznati ljudi, a jedan od redovnih gostiju bio je Vuk Stefanović Karadžič, zbog čega je kafana postala i prvo čitalište „Srpskih novina“.
Pored ove, u Beogradu postoji još jedna čuvena kafana „Tri Šešira“, koja se nalazi u boemskoj četvrti Skadarlija. Izgrađena je davne 1864. godine i nosila je nadimak „Vinsko vrelo“, a ime je dobila po radionici šešira pod istim imenom i na istom mestu nalazila pre nje.
Početka 20. Veka naš glavni grad imao je ukupno 300 kafana, od kojih se čak 17 nalazilo u Poenkarevoj, današnjoj Makedonskoj, ulici koja je tada imala svega 40 kuća.
Na Pozorišnom trgu, današnjem Trgu Republike, nalazilo se čak 16 kafana kao i u Dubrovačkoj ulici. Na Varoš kapiji bilo ih je 12, na Terazijama 11, na Slaviji 9, a u Skadarliji 7.
Njihovi počasni gosti bili su Đura Jakšić, Laza Kostić, Vojislav Ilić, Janko Veselinović, Laza Lazarević, Stevan Sremac, Branislav Nušić, Tin Ujević i drugi.
Danas su kafane nezabilazna mesta u svakom mestu u našoj zemlji i prosto ne može da se zamisli da u nekom gradu ili selu ne postoji mesto gde se ispija piće, druži i veseli uz muziku.