Знате ли где је отворена ПРВА КАФАНА У ЕВРОПИ? Ако не знате, време је да сазнате (ВИДЕО)
У њој се служила само црна кафа, па се претпоставља да је кафана баш по томе и добила име.
Већ сви одлично знамо да је Београд град који је познат и у другим земљама по добром проводу, клубовима и савршеном ноћном животу. Велики број људи који живе ван наше земље управо због тога и посећују Београд.
Сећате ли се "ШТАФЕТЕ МЛАДОСТИ": Да са њом у руци трче имали су привилегију само најбољи у свом селу
СИНЂЕЛИЋ ЈЕ СТРАДАО ЗБОГ СРПСКЕ НЕСЛОГЕ: Када се Карађорђе дочепао издајице са Чегра, уследила је сурова казна
НИЈЕ СЕ ХРАНИО КАО ДРУГИ ЉУДИ: Никола Тесла ЈЕДНУ СТВАР није променио до смрти, а за све је крива његова РУКА
Управо због свега наведеног није ни чудо да је управо у нашем главном граду и отворена прва кафана у Европи и то 1522, на Дорћолу.
Тада се у њој служила само црна кафа, па се претпоставља да је кафана баш по томе и добила име. Обичај да се кафа испија на јавном месту донели су Турци 1521. године када су освојили град. Најбоља кафана је, како кажу, била Црни Орао.
Најстарија кафана у Београду, која и даље ради зове се Знак Питања и налази се на Косанчићевом венцу код Саборне цркве, направљена је у кући коју је подигао Наум Ичко.
У ову кафану долазили су познати људи, а један од редовних гостију био је Вук Стефановић Караџич, због чега је кафана постала и прво читалиште „Српских новина“.
Поред ове, у Београду постоји још једна чувена кафана „Три Шешира“, која се налази у боемској четврти Скадарлија. Изграђена је давне 1864. године и носила је надимак „Винско врело“, а име је добила по радионици шешира под истим именом и на истом месту налазила пре ње.
Почетка 20. Века наш главни град имао је укупно 300 кафана, од којих се чак 17 налазило у Поенкаревој, данашњој Македонској, улици која је тада имала свега 40 кућа.
На Позоришном тргу, данашњем Тргу Републике, налазило се чак 16 кафана као и у Дубровачкој улици. На Варош капији било их је 12, на Теразијама 11, на Славији 9, а у Скадарлији 7.
Њихови почасни гости били су Ђура Јакшић, Лаза Костић, Војислав Илић, Јанко Веселиновић, Лаза Лазаревић, Стеван Сремац, Бранислав Нушић, Тин Ујевић и други.
Данас су кафане незабилазна места у сваком месту у нашој земљи и просто не може да се замисли да у неком граду или селу не постоји место где се испија пиће, дружи и весели уз музику.