Roditelji obratite pažnju! Ovako pedofili navlače decu da im šalju svoje gole fotografije
Strašni načini na koje pedofili navlače decu na komunikaciju sa njima
U svakom odeljenju u školi četiri učenika pristalo je da ode na „sastanak na slepo“ sa osobom koju je upoznalo putem interneta. Ovaj alarmantan podatak u razgovoru za portal SrbijaDanas.com iznela je policijski narednik i inspektor Odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Gordana Vujisić.
MRAČNE STRANE ONLAJN SVETA: Inspektorka iz Beograda otkriva kako da ostanemo bezbedni na internetu
IZ UGLA POLICIJE: Šta se dešava kad vršnjaci maltretiraju neko dete na internetu
Ona objašnjava da svako ko se ne zaštiti može biti žrtva nekog oblika nasilja na internetu, ali da su deca najosetljivija kategorija. Neophodno je da se roditelji dovoljno informišu i edukuju pre nego što detetu dozvole pristup internetu, kao i da je izuzetno važno da poštuju bezbednosne mere koje su same društne mreže postavile. U tom smislu ne bi trebalo da dozvole da deca imaju Fejsbuk profile makar do 13 godine koliko je sam Fejsbuk propisao.
- Sve je niža granica kada roditelji deci dozvoljavaju da imaju profile na društvenim mrežama. Iako je Fejsbuk propisao da je potrebno imati minimum 13 godina da bi se pristupilo toj mreži, roditelji otvaraju profile čak i deci sa 6 godina. Time em ugrožavaju njihovu bezbednost, em ih uče da lažu – kaže inspektorka za naš portal.
- Imali smo situaciju da je devojčica koja je imala osam godina tri meseca bila u kontaktu sa pedofilom. Roditelji su uredno proveravali njenu listu prijatelja, ali nisu znali da neko može da pošalje poruku na Mesindžer bez obzira na to što se ne nalazi na listi prijatelja na Fejsbuku - kaže Gordana.
Pedofili znaju da budu vrlo uporni i strpljivi te kontakt njih i deteta može da traje i do dve godine, a da to niko ne zna. Deci prilaze tako što se predstave kao njihovi vršnjaci i kreću sa temama kojima pokazuju razumevanje – o odnosima u školi, roditeljima, drugarima. Kada su devojčice u pitanju idu najčešće na to da se dete zaljubi u njih, a onda ih uvlače u priče sa seksualnim konotacijama. Od tada imaju šansu da dete ucenjuju rečima da će prepisku pokazati roditeljima, drugarima… Deca u strahu pristanu na ucenu, nemavši vremena da dobro promisle jer se od njih traži da deluju odmah.
Dok devojčice navode na to da se zaljube u njih, pedofili dečake „navlače“ na ono najinteresantnije – igrice.
- Dešava se da hakuju Fejsbuk profil nekom dečaku, tako što mu pošalju neki link dete otvori, a to je u stvari način na koji oni mogu da pristupe njegovom profilu. E, onda počinju ucene da bi im vratili profil i to tako ide sve do momenta dok se ne razotkrije - kaže Gordana.
Druga strana upoznavanja na internetu: Maša i njena ljubavna priča su dokaz da nije sve tako crno
Drugi način na koji se dečaci ucenjuju sve češće jeste akaunt za neku igricu. Ne shvatajući ozbiljnost situacije dečaci pristaju da pošalju slike u zamenu za pristup igrici kojoj sami ne mogu da pristupe. Najčešće prođe mnogo vremena pre nego što roditelji otkriju šta se s detetom dešava. Tek kada primete da im je dete naglo oslabilo, da je popustilo u školi, da je drugačijeg raspoloženja, a pritom im je dete „na oku, u sobi“.
Vujisić naglašava da je jako važno pre svega da se roditelji edukuju o društvenim mrežama kao i bezbednosnim merama, zatim da podignu granicu godišta kada deci poklanjaju pametne telefone i da ne otvaraju deci profile na društvenim mrežama do 13. godine.
Deca moraju da imaju poverenje u roditelje da mogu da im kažu ukoliko naiđu na takvu situaciju, ali roditelji moraju da kontrolišu svoju decu i njihove aktivnosti na internetu.
Jako je puno načina na koje roditelji mogu da se edukuju, a jedan od njih jeste i sajt netpatrola.rs. Od 2010. godine policija sprovodi akciju „Armagedon“ i za to vreme je uhapšeno 167 pedofila.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!