Родитељи обратите пажњу! Овако педофили навлаче децу да им шаљу своје голе фотографије
Страшни начини на које педофили навлаче децу на комуникацију са њима
У сваком одељењу у школи четири ученика пристало је да оде на „састанак на слепо“ са особом коју је упознало путем интернета. Овај алармантан податак у разговору за портал SrbijaDanas.com изнела је полицијски наредник и инспектор Одељења за борбу против високотехнолошког криминала Гордана Вујисић.
МРАЧНЕ СТРАНЕ ОНЛАЈН СВЕТА: Инспекторка из Београда открива како да останемо безбедни на интернету
ИЗ УГЛА ПОЛИЦИЈЕ: Шта се дешава кад вршњаци малтретирају неко дете на интернету
Она објашњава да свако ко се не заштити може бити жртва неког облика насиља на интернету, али да су деца најосетљивија категорија. Неопходно је да се родитељи довољно информишу и едукују пре него што детету дозволе приступ интернету, као и да је изузетно важно да поштују безбедносне мере које су саме друштне мреже поставиле. У том смислу не би требало да дозволе да деца имају Фејсбук профиле макар до 13 године колико је сам Фејсбук прописао.
- Све је нижа граница када родитељи деци дозвољавају да имају профиле на друштвеним мрежама. Иако је Фејсбук прописао да је потребно имати минимум 13 година да би се приступило тој мрежи, родитељи отварају профиле чак и деци са 6 година. Тиме ем угрожавају њихову безбедност, ем их уче да лажу – каже инспекторка за наш портал.
- Имали смо ситуацију да је девојчица која је имала осам година три месеца била у контакту са педофилом. Родитељи су уредно проверавали њену листу пријатеља, али нису знали да неко може да пошаље поруку на Месинџер без обзира на то што се не налази на листи пријатеља на Фејсбуку - каже Гордана.
Педофили знају да буду врло упорни и стрпљиви те контакт њих и детета може да траје и до две године, а да то нико не зна. Деци прилазе тако што се представе као њихови вршњаци и крећу са темама којима показују разумевање – о односима у школи, родитељима, другарима. Када су девојчице у питању иду најчешће на то да се дете заљуби у њих, а онда их увлаче у приче са сексуалним конотацијама. Од тада имају шансу да дете уцењују речима да ће преписку показати родитељима, другарима… Деца у страху пристану на уцену, немавши времена да добро промисле јер се од њих тражи да делују одмах.
Док девојчице наводе на то да се заљубе у њих, педофили дечаке „навлаче“ на оно најинтересантније – игрице.
- Дешава се да хакују Фејсбук профил неком дечаку, тако што му пошаљу неки линк дете отвори, а то је у ствари начин на који они могу да приступе његовом профилу. Е, онда почињу уцене да би им вратили профил и то тако иде све до момента док се не разоткрије - каже Гордана.
Друга страна упознавања на интернету: Маша и њена љубавна прича су доказ да није све тако црно
Други начин на који се дечаци уцењују све чешће јесте акаунт за неку игрицу. Не схватајући озбиљност ситуације дечаци пристају да пошаљу слике у замену за приступ игрици којој сами не могу да приступе. Најчешће прође много времена пре него што родитељи открију шта се с дететом дешава. Тек када примете да им је дете нагло ослабило, да је попустило у школи, да је другачијег расположења, а притом им је дете „на оку, у соби“.
Вујисић наглашава да је јако важно пре свега да се родитељи едукују о друштвеним мрежама као и безбедносним мерама, затим да подигну границу годишта када деци поклањају паметне телефоне и да не отварају деци профиле на друштвеним мрежама до 13. године.
Деца морају да имају поверење у родитеље да могу да им кажу уколико наиђу на такву ситуацију, али родитељи морају да контролишу своју децу и њихове активности на интернету.
Јако је пуно начина на које родитељи могу да се едукују, а један од њих јесте и сајт netpatrola.rs. Од 2010. године полиција спроводи акцију „Армагедон“ и за то време је ухапшено 167 педофила.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!