Zašto je u borbi protiv digitalnog nasilja ključna reč EDUKACIJA!
Važna uloga roditelja u borbi protiv digitalnog nasilja...
U poslednje dve decenije digitalne tehnologije i internet postali su sastavni deo života miliona ljudi. I u Srbiji raste broj korisnika modernih tehnologija ali zabrinjava to da sve veći broj dece svoje slobodno vreme provodi pred kompjuterom.
NIKAD SE NE ZNA KO JE S ONE STRANE MONITORA: Kako zaštiti dete od digitalnog nasilja?
RAZOTKRIVEN: Koristio lažne profile i nudio novac u zamenu za seksualne usluge deci!
Umesto kvalitetnog vremena provedenog sa svojom decom, nije mali broj roditelja koji dozvoljavaju deci da sate provedu pred kompjuterom. Sve ovo može uputiti na zaključak da roditelji još uvek nisu svesni opasnosti koje postoje na internetu i društvenim mrežama.
Smiljana Grujić iz Grupe za zaštitu od nasilja i diskriminacije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kaže da roditelji nisu svesni opasnosti ali ni mogućnosti društvenih mreža.
- Fokus treba da bude na mogućnostima društvenih mreža. Međutim, nažalost sve je učestalija zloupotreba društvenih mreža na kojima imamo veliku količinu različitih oblika nasilja - kaže Smiljana Grujić za portal SrbijaDanas.com.
U borbi protiv zloupotrebe dece na internetu veliku ulogu treba da imaju roditelji. Pored države, koja predstavlja jednog od ključnih aktera u rešavnju ovog problema, ne treba zanemariti ni mesto koje roditelji ali i celokupna javnost treba i mora da ima u borbi protiv digitalnog nasilja.
- Roditelji ne moraju sve da znaju u vezi funkcionisanja društvenih mreža i u vezi sa zaštitom na mrežama. Međutim, oni mogu uvek da pronađu nekog ko možda zna bolje od njih ali, ono što je suština jeste da grade dobar odnos sa detetom. Roditelj mora da bude detetu prva osoba kojoj će dete da ispriča da se na društvenim mrežama dešava nešto što ih plaši, sa čim možda dete ne može da izađe na kraj. Roditelji ne znaju mnogo o društvenim mrežama ali znaju mnogo o životu - kaže Smiljana Grujić iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
NOVA IGRA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA ''SO I LED IZAZOV'': Deca nanosila sebi STRAVIČNE žive rane (VIDEO)
Smiljana Grujić posebno naglašava da roditelji jesu upućeni u to šta se dešava na društvenim mrežama ali da ne znaju kako da se zaštite.
- Ključna reč jeste edukacija. Mora se organizovati različita vrsta edukacija u obrazovno vaspitnim ustanovama, lokalnim zajednicama i da se tu uključuje različite službe, sektori i ministarstva, kaže naša sagovornica.
Veliki broj roditelja poput dece nije svestan moći koje imaju društvene mreže. U tome se slaže i naša sagovornica koja kaže da moramo da se edukujemo o tome da ono što ne bi radili u realnom životu da ne radimo ni u virtuelnom.
UPOZNALI SE NA FEJSU: Imala je 14, on 40! Posle prvog sastanka morala je da se UBIJE!
- Kao što nećemo ići Knez Mihajlovom i deliti svoj broj telefona i pokazivati svoje fotografije to isto ne treba da radimo ni na društvenim mrežama bez obzira na to što društvene mreže imaju neke svoje specifičnosti, kaže Smiljana Grujić.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!