Зашто је у борби против дигиталног насиља кључна реч ЕДУКАЦИЈА!
Важна улога родитеља у борби против дигиталног насиља...
У последње две деценије дигиталне технологије и интернет постали су саставни део живота милиона људи. И у Србији расте број корисника модерних технологија али забрињава то да све већи број деце своје слободно време проводи пред компјутером.
НИКАД СЕ НЕ ЗНА КО ЈЕ С ОНЕ СТРАНЕ МОНИТОРА: Како заштити дете од дигиталног насиља?
РАЗОТКРИВЕН: Користио лажне профиле и нудио новац у замену за сексуалне услуге деци!
Уместо квалитетног времена проведеног са својом децом, није мали број родитеља који дозвољавају деци да сате проведу пред компјутером. Све ово може упутити на закључак да родитељи још увек нису свесни опасности које постоје на интернету и друштвеним мрежама.
Смиљана Грујић из Групе за заштиту од насиља и дискриминације Министарства просвете, науке и технолошког развоја каже да родитељи нису свесни опасности али ни могућности друштвених мрежа.
- Фокус треба да буде на могућностима друштвених мрежа. Међутим, нажалост све је учесталија злоупотреба друштвених мрежа на којима имамо велику количину различитих облика насиља - каже Смиљана Грујић за портал SrbijaDanas.com.
У борби против злоупотребе деце на интернету велику улогу треба да имају родитељи. Поред државе, која представља једног од кључних актера у решавњу овог проблема, не треба занемарити ни место које родитељи али и целокупна јавност треба и мора да има у борби против дигиталног насиља.
- Родитељи не морају све да знају у вези функционисања друштвених мрежа и у вези са заштитом на мрежама. Међутим, они могу увек да пронађу неког ко можда зна боље од њих али, оно што је суштина јесте да граде добар однос са дететом. Родитељ мора да буде детету прва особа којој ће дете да исприча да се на друштвеним мрежама дешава нешто што их плаши, са чим можда дете не може да изађе на крај. Родитељи не знају много о друштвеним мрежама али знају много о животу - каже Смиљана Грујић из Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
НОВА ИГРА НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА ''SO И ЛЕД ИЗАЗОВ'': Деца наносила себи СТРАВИЧНЕ живе ране (ВИДЕО)
Смиљана Грујић посебно наглашава да родитељи јесу упућени у то шта се дешава на друштвеним мрежама али да не знају како да се заштите.
- Кључна реч јесте едукација. Мора се организовати различита врста едукација у образовно васпитним установама, локалним заједницама и да се ту укључује различите службе, сектори и министарства, каже наша саговорница.
Велики број родитеља попут деце није свестан моћи које имају друштвене мреже. У томе се слаже и наша саговорница која каже да морамо да се едукујемо о томе да оно што не би радили у реалном животу да не радимо ни у виртуелном.
УПОЗНАЛИ СЕ НА ФЕЈСУ: Имала је 14, он 40! После првог састанка морала је да се УБИЈЕ!
- Као што нећемо ићи Кнез Михајловом и делити свој број телефона и показивати своје фотографије то исто не треба да радимо ни на друштвеним мрежама без обзира на то што друштвене мреже имају неке своје специфичности, каже Смиљана Грујић.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!