Sva surovost odrastanja: Po čemu se nasilje na internetu razlikuje od drugih oblika nasilja?
Neko nema srećno detinjstvo. Zapitajte se
Svedoci smo sve većeg nasilja, ali ono što posebno zabrinjava je porast nasilja među decom. Opet, porastom upotrebe interneta i savremenih komunikacija raste i procenat njihove zloupotrebe, te tako pored fizičkog postoji i digitalno nasilje.
Roditelji obratite pažnju! Ovako pedofili navlače decu da im šalju svoje gole fotografije
Borba protiv digitalnog nasilja: KO sve snosi MORALNU ODGOVORNOST?
Koje su razlike između digitalnog i fizičkog nasilja?
Nasilje na internetu je često surovije i intenzivnije od fizičkog nasilja, teško ga je izbeći, čak i u naizgled zaštićenim kućnim uslovima. Bez fizičkog kontakta sa žrtvom ili publikom, deca i adolescenti ne prepoznaju da su žrtve nasilja i teže shvataju posledice nasilnog ponašanja. Internet nasilje se razlikuje od drugih oblika nasilja, jer može biti prisutno 24 sata i svaki dan u nedelji, što se razlikuje od klasičnog nasilja koje je može izbeći bar kada dete nije u školi.
Osim proizvodnje i distribucije dečje pornografije i hakerisanja, kao oblika nasilja koji su prepoznati i kažnjivi zakonom, postoje i brojni drugi oblici nasilja na internetu, najčešći su: poruke neprimerenog sadržaja i fotografije koje vređaju detetovo dostojanstvo, integritet, slobodu i bezbednost. Zatim, podsticanje govora mržnje i mržnje uopšte, podsticanje komunikacije uvreda i nipodaštavanja, prosleđivanje tuđih fotografija ili sadržaja, povređivanje privatnosti upadanjem u tuđi kompjuter i čitanjem tuđih sadržaja komunikacije na internetu, krađa tuđe lozinke, slanje neželjene pošte, spamova i virusa putem elektronske pošte ili na bilo koji drugi način na internet mreži i slično.
Ono po čemu se još razlikuje fizičko nasilje od digitalnog je i to što su nasilnici spremniji da nešto kažu ili urade u virtuelnom svetu nego "uživo", ono što verovatno ne bi uradili komunikacijom "licem u lice".
Savet psihologa: Ovo MORATE da uradite da biste znali šta vaša DECA rade na INTERNETU
Digitalno nasilje je opasnije i zbog mogućnosti da nasilnik ostane anoniman, te tada pokazuju svu svoju mračnu stranu jer se osećaju "moćno".
Ipak postoji i jedna sličnost između ova dva vida vršnjačkog nasilja, a koja nije nimalo lepa: mladi skloni digitalnom nasilju takođe skloni su i klasičnim oblicima nasilja, a u osnovi obe vrste nasilja je isti motiv – namera da se druga osoba povredi, ponizi, učini manje važnom i osramoti.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!