Сва суровост одрастања: По чему се насиље на интернету разликује од других облика насиља?
Неко нема срећно детињство. Запитајте се
Сведоци смо све већег насиља, али оно што посебно забрињава је пораст насиља међу децом. Опет, порастом употребе интернета и савремених комуникација расте и проценат њихове злоупотребе, те тако поред физичког постоји и дигитално насиље.
Родитељи обратите пажњу! Овако педофили навлаче децу да им шаљу своје голе фотографије
Борба против дигиталног насиља: КО све сноси МОРАЛНУ ОДГОВОРНОСТ?
Које су разлике између дигиталног и физичког насиља?
Насиље на интернету је често суровије и интензивније од физичког насиља, тешко га је избећи, чак и у наизглед заштићеним кућним условима. Без физичког контакта са жртвом или публиком, деца и адолесценти не препознају да су жртве насиља и теже схватају последице насилног понашања. Интернет насиље се разликује од других облика насиља, јер може бити присутно 24 сата и сваки дан у недељи, што се разликује од класичног насиља које је може избећи бар када дете није у школи.
Осим производње и дистрибуције дечје порнографије и хакерисања, као облика насиља који су препознати и кажњиви законом, постоје и бројни други облици насиља на интернету, најчешћи су: поруке непримереног садржаја и фотографије које вређају дететово достојанство, интегритет, слободу и безбедност. Затим, подстицање говора мржње и мржње уопште, подстицање комуникације увреда и ниподаштавања, прослеђивање туђих фотографија или садржаја, повређивање приватности упадањем у туђи компјутер и читањем туђих садржаја комуникације на интернету, крађа туђе лозинке, слање нежељене поште, спамова и вируса путем електронске поште или на било који други начин на интернет мрежи и слично.
Оно по чему се још разликује физичко насиље од дигиталног је и то што су насилници спремнији да нешто кажу или ураде у виртуелном свету него "уживо", оно што вероватно не би урадили комуникацијом "лицем у лице".
Савет психолога: Ово МОРАТЕ да урадите да бисте знали шта ваша ДЕЦА раде на ИНТЕРНЕТУ
Дигитално насиље је опасније и због могућности да насилник остане анониман, те тада показују сву своју мрачну страну јер се осећају "моћно".
Ипак постоји и једна сличност између ова два вида вршњачког насиља, а која није нимало лепа: млади склони дигиталном насиљу такође склони су и класичним облицима насиља, а у основи обе врсте насиља је исти мотив – намера да се друга особа повреди, понизи, учини мање важном и осрамоти.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!