Svi ste videli brutalan snimak iz Aranđelovca, ali mnogima je promakao ovaj UŽASAN DETALJ (VIDEO)
Najjeziviji momenat se dešava na 00.49-oj sekundi snimka
Javnost je potresao snimak vršnjačkog nasilja do koga je došao portal SrbijaDanas.com , iz Tehničke škole Mileta Nikolić iz Aranđelovca na kome nekoliko učenika brutalno udaraju drugaricu, a više o tome možete čitati klikom OVDE.
Da stvar bude gora, niko od prisutnih đaka nije reagovao, već su učionicom odzvanjali povici i smeh.
MATURANTI IZ ARANĐELOVCA PORUČILI: Zna se ko su nasilnici sa snimka, udaljite ih iz škole!
U jednom mometu, na snimku na 00.49 sekundi se čuje kako je jedan od učenika upitan „Hoćeš i ti malo, a?“, što je moglo da se protumači kao opomena ukoliko pokuša da pomogne napadnutoj drugarici.
Ovaj detalj je pokrenuo novu temu, a to je zbog čega deca ne reaguju na nasilje, već se priklanjaju grupi koja ga sprovodi.
Psiholog Aleksandra Janković za naš portal govori da se tu radi o dva razloga, koja su poražavajuća: u pitanju je strah ili to da deca žele da postanu „face“.
- Prvo i osnovno jeste da postoji strah da ukoliko reaguju, da ćei oni sami postati žrtve nasilja. S druge strane, pripadnost grupi na neki način, pa čak i grupi koja ima u svojim redovima one koji su nasilni, podrazumeva pristajanje na njihova pravila – kaže Jankovićeva i dodaje da bilo kakav iskorak iz tih nepisanih pravila bi bio doživljen kao izdaja i taj koji bi „iskoračio“ bi se našao u poziciji koja je opasna.
Pročitajte i:
Prema njenim rečima, veliki broj dece se praktično pokorava autoritetu vršnjačke grupe, bez obzira na to kako su vaspitani i iz kakvih porodica potiču, a za to postoji razlog: u vreme kada uđu u adolescenciju njima mnogo važnije postaje da budu prihvaćeni od stane svojih vršnjaka i da tu zauzmu dobru poziciju, nego da poštuju ono što su im roditelji ostavili kao vaspitne vrednosti.
- Ali, kažem, bez obzira na traženje neke svoje pozicije, neće baš svi mladi učestvovati u nasilju. Zato mislim da je jako važno raditi na temu pripadnosti grupi i toga „šta se mora“, da li je zaista svako pokoravanje neophodno i da li vi kao pojedninac ne možete da izađete na kraj sa nasilnikom – objašnjava naša sagovornica.
Zaključak je jasan: strah je presudan. Današnja deca se plaše da će biti ili odbačeni ili maltretirani. Ili jednostavno odbačena, pa maltretirana, jer oni koji su odbačeni onda po pravilu budu i maltretirani.
Podsećamo, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je pre dve godine projekat "Drug nije meta" koji se bavi prevencijom i suzbijanjem vršnjačkog nasilja. Pridružite nam se u borbi za bezbednu i srećnu decu!