Сви сте видели бруталан снимак из Аранђеловца, али многима је промакао овај УЖАСАН ДЕТАЉ (ВИДЕО)
Најјезивији моменат се дешава на 00.49-ој секунди снимка
Јавност је потресао снимак вршњачког насиља до кога је дошао portal SrbijaDanas.com , из Техничке школе Милета Николић из Аранђеловца на коме неколико ученика брутално ударају другарицу, а више о томе можете читати кликом ОВДЕ.
Да ствар буде гора, нико од присутних ђака није реаговао, већ су учионицом одзвањали повици и смех.
МАТУРАНТИ ИЗ АРАНЂЕЛОВЦА ПОРУЧИЛИ: Зна се ко су насилници са снимка, удаљите их из школе!
У једном момету, на снимку на 00.49 секунди се чује како је један од ученика упитан „Хоћеш и ти мало, а?“, што је могло да се протумачи као опомена уколико покуша да помогне нападнутој другарици.
Овај детаљ је покренуо нову тему, а то је због чега деца не реагују на насиље, већ се приклањају групи која га спроводи.
Психолог Александра Јанковић за наш портал говори да се ту ради о два разлога, која су поражавајућа: у питању је страх или то да деца желе да постану „фаце“.
- Прво и основно јесте да постоји страх да уколико реагују, да ћеи они сами постати жртве насиља. С друге стране, припадност групи на неки начин, па чак и групи која има у својим редовима оне који су насилни, подразумева пристајање на њихова правила – каже Јанковићева и додаје да било какав искорак из тих неписаних правила би био доживљен као издаја и тај који би „искорачио“ би се нашао у позицији која је опасна.
Прочитајте и:
Према њеним речима, велики број деце се практично покорава ауторитету вршњачке групе, без обзира на то како су васпитани и из каквих породица потичу, а за то постоји разлог: у време када уђу у адолесценцију њима много важније постаје да буду прихваћени од стане својих вршњака и да ту заузму добру позицију, него да поштују оно што су им родитељи оставили као васпитне вредности.
- Али, кажем, без обзира на тражење неке своје позиције, неће баш сви млади учествовати у насиљу. Зато мислим да је јако важно радити на тему припадности групи и тога „шта се мора“, да ли је заиста свако покоравање неопходно и да ли ви као поједнинац не можете да изађете на крај са насилником – објашњава наша саговорница.
Закључак је јасан: страх је пресудан. Данашња деца се плаше да ће бити или одбачени или малтретирани. Или једноставно одбачена, па малтретирана, јер они који су одбачени онда по правилу буду и малтретирани.
Подсећамо, портал SrbijaDanas.com покренуо је пре две године пројекат "Друг није мета" који се бави превенцијом и сузбијањем вршњачког насиља. Придружите нам се у борби за безбедну и срећну децу!