Šta nam donosi HLADNO VREME U SRBIJI: Poznato šta se dešava sa koronom i ostalim virusima kada je sneg!
Profesor Radovanović kaže da nas čeka još jedna bitka sa virusom.
Virusi ne mogu da se razmnožavaju u snegu, ali duže opstaju kad je hladno vreme, rekao je epidemiolog Predrag Kon.
Prema njegovim rečima, virus se zadržava na snegu duže nego na toplom vremenu.
- Međutim, virus se ipak nalazi u čoveku - rekao je Kon.
Stručnjaci koji su juče uz Kona i ministra zdravlja Zlatibora Lončara imali konferenciju za novinare u Vladi Srbije objasnili su da je za razmnožavanje koronavirusa potreban ljudski organizam, ali da virusi inače duže opstaju na hladnom u odnosu na toplo vreme.
Doktor Janković otkrio KADA je lice koje ima virus korona NAJVIŠE ZARAZNO
Borba protiv korone uz pomoć kanapa i lozovače: Ovako se jedan niški penzioner čuva od zaraze (VIDEO)
- Redovno prati ruke sapunom najmanje 20 sekundi
- Izbegavajte dodirivanje lica, nosa i očiju rukama
- Pojačati higijenu stana u kom sada stalno boravite sa članovima porodice
- Za dezinfekciju koristite 70% alkohol, asepsol ne pomaže kod virusa
- Virus se ne lepi na cipele, ali zbog brojnih bakterija i prljavštine preporučuje se izuvanje cipela pre ulaska u stan
- Epidemiolog profesor Zoran Radovanović ocenjuje da hladno vreme i sneg neće uticati na smanjenje epidemije.
- Generalno, svim virusima, pa i ovom, pogoduje hladno i suvo, mada promene vremena, posebno kad su ovako kratkotrajne, neće imati nikakvog uticaja na KOVID-19. Zato je mnogo važnije nastaviti sa merama prevencije kako bi se epidemija držala pod kontrolom, a bolest suzbila - kaže profesor.
Radovanović je u izjavi istakao da se narednih dana očekuje nagli skok obolelih od koronavirusa.
Radovanović kaže da nas čeka još jedna bitka sa virusom.
- U ovakvim epidemijama neminovno je da dođe do drugog talasa, samo je pitanje kad će to biti. Predviđanja britanskih stručnjaka su da će se to dogoditi tokom pozne jeseni, ali to ne mora biti pravilo. Zato je oprez neophodan, posebno kad broj obolelih bude počeo da pada, a mi poverujemo da smo uspeli da izborimo sa koronavirusom - objašnjava Radovanović.
- Mi verujemo da će toplije vreme sa više sunca i ultravioletnog zračenja uticati da KOVID-19 teže opstane u spoljnoj sredini, ali suštinski, nepredvidivo je šta će se deseti - dodaje naš sagovornik.
Na pitanje da li je opravdan zabrinutost ljudi koji veruju da sa snegom i kišom čestice virusa padaju na zemlju, lepe se za cipele i na taj način se mogu uneti u kuću, Radovanović je odgovorio:
- KOVID-19 se prenosi kapljičnim putem, odnosno možete da se zarazite u direktnom kontaktu s obolelim dodirom ili ako udahnete čestice virusa. Čim se virus nađe na zemlji, on već gubi snagu, pa je i mogućnost da ga na cipelama unesete u kuću minimalna. Ne kažem da teoretski nije moguće, ali je to više na nivou statističke greške. Ali, u svakom slučaju, preporuka je da vodite računa o higijenskim navikama. Osim pranja ruku, trebalo bi cipele u kojima ste hodali, izuti pre ulaska u stan, nikako u njima hodati okolo po kući i raznositi ono što ste pokupili na ulici. To bi, inače, trebalo da se radi bez obzira na epidemiju - istakao je profesor.