Шта нам доноси ХЛАДНО ВРЕМЕ У СРБИЈИ: Познато шта се дешава са короном и осталим вирусима када је снег!
Професор Радовановић каже да нас чека још једна битка са вирусом.
Вируси не могу да се размножавају у снегу, али дуже опстају кад је хладно време, рекао је епидемиолог Предраг Кон.
Према његовим речима, вирус се задржава на снегу дуже него на топлом времену.
- Међутим, вирус се ипак налази у човеку - рекао је Кон.
Стручњаци који су јуче уз Кона и министра здравља Златибора Лончара имали конференцију за новинаре у Влади Србије објаснили су да је за размножавање коронавируса потребан људски организам, али да вируси иначе дуже опстају на хладном у односу на топло време.
Доктор Јанковић открио КАДА је лице које има вирус корона НАЈВИШЕ ЗАРАЗНО
Борба против короне уз помоћ канапа и лозоваче: Овако се један нишки пензионер чува од заразе (ВИДЕО)
- Редовно прати руке сапуном најмање 20 секунди
- Избегавајте додиривање лица, носа и очију рукама
- Појачати хигијену стана у ком сада стално боравите са члановима породице
- За дезинфекцију користите 70% алкохол, асепсол не помаже код вируса
- Вирус се не лепи на ципеле, али због бројних бактерија и прљавштине препоручује се изување ципела пре уласка у стан
- Епидемиолог професор Зоран Радовановић оцењује да хладно време и снег неће утицати на смањење епидемије.
- Генерално, свим вирусима, па и овом, погодује хладно и суво, мада промене времена, посебно кад су овако краткотрајне, неће имати никаквог утицаја на КОВИД-19. Зато је много важније наставити са мерама превенције како би се епидемија држала под контролом, а болест сузбила - каже професор.
Радовановић је у изјави истакао да се наредних дана очекује нагли скок оболелих од коронавируса.
Радовановић каже да нас чека још једна битка са вирусом.
- У оваквим епидемијама неминовно је да дође до другог таласа, само је питање кад ће то бити. Предвиђања британских стручњака су да ће се то догодити током позне јесени, али то не мора бити правило. Зато је опрез неопходан, посебно кад број оболелих буде почео да пада, а ми поверујемо да смо успели да изборимо са коронавирусом - објашњава Радовановић.
- Ми верујемо да ће топлије време са више сунца и ултравиолетног зрачења утицати да КОВИД-19 теже опстане у спољној средини, али суштински, непредвидиво је шта ће се десети - додаје наш саговорник.
На питање да ли је оправдан забринутост људи који верују да са снегом и кишом честице вируса падају на земљу, лепе се за ципеле и на тај начин се могу унети у кућу, Радовановић је одговорио:
- КОВИД-19 се преноси капљичним путем, односно можете да се заразите у директном контакту с оболелим додиром или ако удахнете честице вируса. Чим се вирус нађе на земљи, он већ губи снагу, па је и могућност да га на ципелама унесете у кућу минимална. Не кажем да теоретски није могуће, али је то више на нивоу статистичке грешке. Али, у сваком случају, препорука је да водите рачуна о хигијенским навикама. Осим прања руку, требало би ципеле у којима сте ходали, изути пре уласка у стан, никако у њима ходати около по кући и разносити оно што сте покупили на улици. То би, иначе, требало да се ради без обзира на епидемију - истакао је професор.