IZLET ZA PAMĆENJE - SADRŽAJ KOJI SE NE ZABORAVLJA: Netaknuta priroda, istorija i tradicija opštine Boljevac (FOTO)
Dame i gospodo, pripremite se, predstavljamo vam pravo uživanje i fantastično osmišljen turistički sadržaj koji opština Boljevac pruža.
Kada se spomene opština Boljevac, bez sumnje moramo reći da celokupan prostor opštine Boljevac predstavlja pravi prirodni rezervat sa izuzetnim prirodnim lepotama i retkostima.
Prirodna atraktivnost Rtnja, Kučaja, Malinika, Radovanjske reke, Bogovinske pećine koja je raj i izazov za turiste, vrela Crnog Timoka u Krivom Viru, brojna druga jaka vrela, uz raznovrsni biljni i životinjski svet predstavljaju izuzetne prirodne oaze.
ŽUTA I LEKOVITA VODA KAO SIMBOL BEČEJA: Ljudi sa svih strana naše zemlje hrle u ovu opštinu po "domaću" vodu (FOTO/VIDEO)
Mlada, ambiciozna i kreativna slikarka naive: Marina Petrik ponosno čuva kulturu, istoriju i lepotu Kovačice na platnu (FOTO/VIDEO)
Znate li vi šta je to "AJFLELOV ŠLAJZ"? U Bačkoj se krije dragulj Srbije, a njegova priča fascinira! (VIDEO/FOTO)
Takođe, na teritoriji opštine postoji nekoliko vrednih kulturno-istorijskih spomenika kao što su manastiri Krepičevac, Lapušnja, crkve Lozica, i Sv. Ilije, stari kameni spomenik Vaskrs Svete Trojice u Sumakovcu, zgrada muzeja "Timočke bune", zgrada stare opštine u Krivom Viru, Osmanbegova ili Hajduk Veljkova česma u selu Podgorac, osnovne škole u Lukovu i Jablanici, tragovi rudarenja i mnogo sadržaja koji mame turiste sa svih strana sveta.
Dame i gospodo, pripremite se, predstavljamo vam pravo uživanje i fantastično osmišljen turistički sadržaj koji opština Boljevac pruža.
Krenimo redom, opština Boljevac za sve turiste i namernike koji žele da dožive novo i neponovljivo iskustvo opština omogućava obilazak najatraktivijih i najinteresantnijih prirodnih retkosti kao i kulturno-etnoloških postavki i dešavanja.
Na samom početku mora se izdvojiti obilazak Bogovinske pećine koja je jedna od najlepših i najdužih u Srbiji i od pre nekoliko godina jedan od glavnih turističkih aduta. Ova pećina se nalazi blizu magistralnog puta Paraćin - Zaječar, uređena je i osvetljena u dužini od 540 metara, a turistička staza je uzdignuta od rečnog korita i omogućava nesmetan pristup do najlepših dvorana pećine. Spada u zaštićena prirodna dobra.
Svojom dužinom od preko 6.000 metara, dugo je bila najduža pećina u Srbiji, mada se smatra da sa još neispitanim delovima premašuje "konkurente".
Pored ove pećine u Boljevcu se može videti Hram Svetog Ilije i muzej "Timočke bune".
Crkva Svetog Ilije podignuta je 1861. godine, a oslikana i osvećena dve godine kasnije. Slava crkve 2. avgusta je i gradska slava. Jednobrodna je građevina sa pripratom na zapadnoj strani i oltarskom apsidom na istočnoj strani.
Zgrada Muzeja "Timočke bune", odnosno objekat nekadašnjeg zatvora, sagrađena je takođe 1861. godine, a adaptirana 1983. godine, na stogodišnjicu od početka Timočke bune i od tada je u njoj vredna i zanimljiva muzejska postavka o velikoj Timočkoj buni, koja je počela u obližnjem selu Krivi Vir i u samom Boljevcu.
Nakon ovih tura, sledi još jedna, još zanimljivija, sledi obilazak zavičajne kuće vajarke Ljubinke Savić Grasi koja se nalazi u obližnjem živopisnom selu Ilino. Ova kuća je sagrađena krajem XIX veka, pripadala je porodici Savić do 1926. godine kada je prodata Opštini Ilinskoj.
Rekonstruisana je u potpunosti i pretvorena u Zavičajnu kuću ove vajarke 2009. godine, a kuća je opremljena u tradicionalnom stilu sa predmetima domaće radinosti žitelja Ilina. U sobi Ljubinke Savić Grasi urađena je postavka o stvaralaštvu ove umetnice, koja je živela u Beogradu, ali je ostala privržena svom zavičaju.
Svi ovi lokaliteti, ali i još mnogo njih čine ovu opštinu zanimljivom, lepom, bogatom, kulturnom i punom istorije koja vraća stare uspomene, naše poznate junake, veru u bolje sutra i provod za pamćenje.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Boljevac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.