ИЗЛЕТ ЗА ПАМЋЕЊЕ - САДРЖАЈ КОЈИ СЕ НЕ ЗАБОРАВЉА: Нетакнута природа, историја и традиција општине Бољевац (ФОТО)
Даме и господо, припремите се, представљамо вам право уживање и фантастично осмишљен туристички садржај који општина Бољевац пружа.
Када се спомене општина Бољевац, без сумње морамо рећи да целокупан простор општине Бољевац представља прави природни резерват са изузетним природним лепотама и реткостима.
Природна атрактивност Ртња, Кучаја, Малиника, Радовањске реке, Боговинске пећине која је рај и изазов за туристе, врела Црног Тимока у Кривом Виру, бројна друга јака врела, уз разноврсни биљни и животињски свет представљају изузетне природне оазе.
ЖУТА И ЛЕКОВИТА ВОДА КАО СИМБОЛ БЕЧЕЈА: Људи са свих страна наше земље хрле у ову општину по "домаћу" воду (ФОТО/ВИДЕО)
Млада, амбициозна и креативна сликарка наиве: Марина Петрик поносно чува културу, историју и лепоту Ковачице на платну (ФОТО/ВИДЕО)
Знате ли ви шта је то "АЈФЛЕЛОВ ШЛАЈЗ"? У Бачкој се крије драгуљ Србије, а његова прича фасцинира! (ВИДЕО/ФОТО)
Такође, на територији општине постоји неколико вредних културно-историјских споменика као што су манастири Крепичевац, Лапушња, цркве Лозица, и Св. Илије, стари камени споменик Васкрс Свете Тројице у Сумаковцу, зграда музеја "Тимочке буне", зграда старе општине у Кривом Виру, Османбегова или Хајдук Вељкова чесма у селу Подгорац, основне школе у Лукову и Јабланици, трагови рударења и много садржаја који маме туристе са свих страна света.
Даме и господо, припремите се, представљамо вам право уживање и фантастично осмишљен туристички садржај који општина Бољевац пружа.
Кренимо редом, општина Бољевац за све туристе и намернике који желе да доживе ново и непоновљиво искуство општина омогућава обилазак најатрактивијих и најинтересантнијих природних реткости као и културно-етнолошких поставки и дешавања.
На самом почетку мора се издвојити обилазак Боговинске пећине која је једна од најлепших и најдужих у Србији и од пре неколико година један од главних туристичких адута. Ова пећина се налази близу магистралног пута Параћин - Зајечар, уређена је и осветљена у дужини од 540 метара, а туристичка стаза је уздигнута од речног корита и омогућава несметан приступ до најлепших дворана пећине. Спада у заштићена природна добра.
Својом дужином од преко 6.000 метара, дуго је била најдужа пећина у Србији, мада се сматра да са још неиспитаним деловима премашује "конкуренте".
Поред ове пећине у Бољевцу се може видети Храм Светог Илије и музеј "Тимочке буне".
Црква Светог Илије подигнута је 1861. године, а осликана и освећена две године касније. Слава цркве 2. августа је и градска слава. Једнобродна је грађевина са припратом на западној страни и олтарском апсидом на источној страни.
Зграда Музеја "Тимочке буне", односно објекат некадашњег затвора, саграђена је такође 1861. године, а адаптирана 1983. године, на стогодишњицу од почетка Тимочке буне и од тада је у њој вредна и занимљива музејска поставка о великој Тимочкој буни, која је почела у оближњем селу Криви Вир и у самом Бољевцу.
Након ових тура, следи још једна, још занимљивија, следи обилазак завичајне куће вајарке Љубинке Савић Граси која се налази у оближњем живописном селу Илино. Ова кућа је саграђена крајем XIX века, припадала је породици Савић до 1926. године када је продата Општини Илинској.
Реконструисана је у потпуности и претворена у Завичајну кућу ове вајарке 2009. године, а кућа је опремљена у традиционалном стилу са предметима домаће радиности житеља Илина. У соби Љубинке Савић Граси урађена је поставка о стваралаштву ове уметнице, која је живела у Београду, али је остала привржена свом завичају.
Сви ови локалитети, али и још много њих чине ову општину занимљивом, лепом, богатом, културном и пуном историје која враћа старе успомене, наше познате јунаке, веру у боље сутра и провод за памћење.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бољевац. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.