BROJ OBOLELIH U PRESTONICI NEPRESTANO RASTE! Beograd je ponovo ŽARIŠTE, a ovo su MOGUĆI RAZLOZI
Nakon nešto više od mesec dana zatišja, broj zaraženih virusom korona ponovo raste, a Beograd je označen kao žarište širenja kovida. Od ukupnog broja novozaraženih u poslednja 24 sata, više od polovine je iz prestonice.
Postoji više razloga za taj negativan trend, među kojima prednjači relaksirano ponašanje tokom vikenda, kao i rizično ponašanje mlađe populacije.
SVE O RESPIRATORU I ŠTA ON RADI PACIJENTU: Da li može da ostavi posledice i zašto?
OVAJ VIKEND JE PREKRETNICA! Beograd je postao NOVO ŽARIŠTE, Konov koeficijent je ZABRINJAVAJUĆI
OGLASIO SE VESIĆ NAKON SEDNICE KRIZNOG ŠTABA: Poznato da li će biti zatvaranja Beograda
Iako do zatvaranja Beograda neće doći, stručnjaci apeluju na građane da se pridržavaju propisanih mera. Oni su ovaj vikend ocenili kao prekretnicu ističući da se povećan broj zaraženih javlja upravo tokom neradnih dana, jer se tada građani više kreću, izlaze, druže se, naročito dok su vremenske prilike povoljne.
- Ovakvi brojevi upozoravaju da je veoma važno da građani Beograda maksimalno poštuju zaštitne mere, posebno kada je reč o nošenju maski u gradskom prevozu, u prodavnicama, tržnim centrima, u svakom zatvorenom prostoru - ističu iz Kriznog štaba.
Sigurno je da vikend izlasci građana nisu jedini razlog zbog kog raste broj obolelih. Postoji još pokazatelja koji skreću pažnju na to zbog čega je Beograd ponovo posmatran kao žarište.
Povratnici s putovanja
Deo građana odlučio je da, uprkos pandemiji, i ove godine ode na letovanje u one zemlje koje su nam otvorile svoja vrata. Ukoliko je neko na putovanju "pokupio" virus, to sada, nakon perioda inkubacije, dolazi na naplatu u vidu povišenih brojki.
Svi srpski državljani koji se vraćaju sa putovanja obavezni su da se po povratku prijave i budu pod zdravstvenim nadzorom, kako bi se sprečilo dalje širenje virusa.
Vraćaju se studenti
Na brže širenje virusa može da utiče i povratak studenata u domove. Međutim, kako je rekao ministar prosvete Mladen Šarčević, postoji zabrinutost i zbog noćnog života mladih.
- Na poslednjoj sednici, Krizni štab je izrazio zabrinutost zbog početka nastavne godine na fakultetima, jer misle da će se jedan deo studenata ponašati neodgovorno što se tiče noćnog života. Dogovorili smo se sa studentima da, osim mera koje će sprovodi zaposleni na fakultetima, i studenti organizuju redarske službe i prate da li se poštuju preventivne mere - rekao je Šarčević za Tanjug nakon sastanka sa studentima.
Do širenja virusa moglo je da dođe i tokom ispitnih rokova, kada je u prostoriji bilo i po 100 studenata, s tim da bi simptomi zaraze počeli da se javljaju tek sada.
Povratak u školske klupe
Sa povratkom đaka u školske klupe, neminovno je da dođe do zaraze, čak i ukoliko se unutar zgrade škole primenjuju mere prevencije.
Epidemiolog Predrag Kon je rekao da je situacija u Beogradu i dalje stabilna što se tiče ukupne populacije, a da je situacija pod potpunom kontrolom i u osnovnim i srednjim školama, te da su slučajevi korone potvrđeni u 24 osnovne i 9 srednjih škola.
Pojačane kontrole
Kako je naveo gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, grad će pojačati kontrole i kažnjavanje za nepoštovanje mera prevencije. Međutim, kako kaže, nije cilj da se na taj način uspostavi poželjna situacija, već je potrebno da svi građani narednih dana više obraćaju pažnju. Primenu mera kontroliše komunalna policija sa inspekcijskim gradskim službama i sanitarnom inspekcijom.
Neke od mera koje građani Srbije najčešće ne poštuju jeste okupljanje do 30 ljudi u zatvorenom prostoru, ali to što ne drže propisanu distance od minimun 1,5 metara.
Upravo zato Krizni štab apeluje na sve građane Beograda da budu odgovorni, da se pridržavaju zaštitnih mera i da vode računa o sebi i drugima, jer svako opuštanje može dovesti do značajnog pogoršavanja epidemiološke situacije.