БРОЈ ОБОЛЕЛИХ У ПРЕСТОНИЦИ НЕПРЕСТАНО РАСТЕ! Београд је поново ЖАРИШТЕ, а ово су МОГУЋИ РАЗЛОЗИ
Након нешто више од месец дана затишја, број заражених вирусом корона поново расте, а Београд је означен као жариште ширења ковида. Од укупног броја новозаражених у последња 24 сата, више од половине је из престонице.
Постоји више разлога за тај негативан тренд, међу којима предњачи релаксирано понашање током викенда, као и ризично понашање млађе популације.
СВЕ О РЕСПИРАТОРУ И ШТА ОН РАДИ ПАЦИЈЕНТУ: Да ли може да остави последице и зашто?
ОВАЈ ВИКЕНД ЈЕ ПРЕКРЕТНИЦА! Београд је постао НОВО ЖАРИШТЕ, Конов коефицијент је ЗАБРИЊАВАЈУЋИ
ОГЛАСИО СЕ ВЕСИЋ НАКОН СЕДНИЦЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Познато да ли ће бити затварања Београда
Иако до затварања Београда неће доћи, стручњаци апелују на грађане да се придржавају прописаних мера. Они су овај викенд оценили као прекретницу истичући да се повећан број заражених јавља управо током нерадних дана, јер се тада грађани више крећу, излазе, друже се, нарочито док су временске прилике повољне.
- Овакви бројеви упозоравају да је веома важно да грађани Београда максимално поштују заштитне мере, посебно када је реч о ношењу маски у градском превозу, у продавницама, тржним центрима, у сваком затвореном простору - истичу из Кризног штаба.
Сигурно је да викенд изласци грађана нису једини разлог због ког расте број оболелих. Постоји још показатеља који скрећу пажњу на то због чега је Београд поново посматран као жариште.
Повратници с путовања
Део грађана одлучио је да, упркос пандемији, и ове године оде на летовање у оне земље које су нам отвориле своја врата. Уколико је неко на путовању "покупио" вирус, то сада, након периода инкубације, долази на наплату у виду повишених бројки.
Сви српски држављани који се враћају са путовања обавезни су да се по повратку пријаве и буду под здравственим надзором, како би се спречило даље ширење вируса.
Враћају се студенти
На брже ширење вируса може да утиче и повратак студената у домове. Међутим, како је рекао министар просвете Младен Шарчевић, постоји забринутост и због ноћног живота младих.
- На последњој седници, Кризни штаб је изразио забринутост због почетка наставне године на факултетима, јер мисле да ће се један део студената понашати неодговорно што се тиче ноћног живота. Договорили смо се са студентима да, осим мера које ће спроводи запослени на факултетима, и студенти организују редарске службе и прате да ли се поштују превентивне мере - рекао је Шарчевић за Танјуг након састанка са студентима.
До ширења вируса могло је да дође и током испитних рокова, када је у просторији било и по 100 студената, с тим да би симптоми заразе почели да се јављају тек сада.
Повратак у школске клупе
Са повратком ђака у школске клупе, неминовно је да дође до заразе, чак и уколико се унутар зграде школе примењују мере превенције.
Епидемиолог Предраг Кон је рекао да је ситуација у Београду и даље стабилна што се тиче укупне популације, а да је ситуација под потпуном контролом и у основним и средњим школама, те да су случајеви короне потврђени у 24 основне и 9 средњих школа.
Појачане контроле
Како је навео градоначелник Београда Зоран Радојичић, град ће појачати контроле и кажњавање за непоштовање мера превенције. Међутим, како каже, није циљ да се на тај начин успостави пожељна ситуација, већ је потребно да сви грађани наредних дана више обраћају пажњу. Примену мера контролише комунална полиција са инспекцијским градским службама и санитарном инспекцијом.
Неке од мера које грађани Србије најчешће не поштују јесте окупљање до 30 људи у затвореном простору, али то што не држе прописану дистанце од минимун 1,5 метара.
Управо зато Кризни штаб апелује на све грађане Београда да буду одговорни, да се придржавају заштитних мера и да воде рачуна о себи и другима, јер свако опуштање може довести до значајног погоршавања епидемиолошке ситуације.