Čepurin diže zastavu Sabora u Guči, Popović domaćin
Predsednik Saborskog odbora istakao je da je Popović redak ministar i funkcioner koji je izabran za domaćina Sabora trubača
Saborsku zastavu u Guči ove godine podići će ambasador Rusije, Aleksandar Čepurin i time 9. avgusta najaviti početak najpoznatije trubačke manifestacije. Čast da ove godine bude domaćin svim trubačima i posetiocima pripala je ministru Nenadu Popoviću, najavili su danas organizatori Dragačevskog sabora trubača.
Pročitajte i:
- Ogromna mi je čast i zadovoljstvo da budem ovogodišnji domaćin sabora u Guči, to je festival trube po kome je naša Srbija prepoznatljiva u svetu, jedna od najvećih kulturnih tradicionalnih manifestacija koja je svakako i turistički važna - rekao je Popović i dodao:
- Čepurin je prihvatio moj poziv da dođe i bude gost u Guči. Promovisaće je u Rusiji, ali i u drugim zemaljama koje posećuje, mada smatram da već postoji izuzetno interesovanje za ovaj festival koji se kao autentičan i kvalitetan izdvojio od ostalih. Vlada Republike Srbije će nastaviti da pomaže ovakve manifestcije jer je ovo nešto najlepše što možemo da pokažemo u kulturi, tradiciji i privlačenju turista.
On je podsetio da Brazilci imaju Karneval, Nemci Oktobar fest, "a mi Srbi imamo Guču".
- Ovo je jedinstvena prilika da ugostimo naše prijatelje iz celog regiona, iz bivših jugoslovenskih republika, kao i svih zapadnih zemalja koji su u blizini i koji su naši česti gosti, Austrije, Mađarske, Bugarske, Rumunije, Nemačke, Italije, Francuske, i svih drugih evropskih zemalja - kaže Popović.
Predsednik Saborskog odbora Slobodan Jolović istakao je da je Popović redak ministar i funkcioner koji je izabran za domaćina Sabora trubača.
Prvi začeci trube potiču sa Miloševog dvora iz Kragujevca, gde je formiran i orkestar Banda. Kasnije trubači su svirali i na dvoru Karađorđevića.
PORAŽAVAJUĆI podaci: Bilo bi nas više da nije abortusa, a EVO koliko ih se obavi GODIŠNJE!
- Trubaštvo se vezuju za ovaj deo Srbije, pre svega za južnu, područje Vranja, Surdulice i Vladičinog Hana kao i Leskovca. Istočna Srbije, Boljevac, Knjaževac i Zaječar i zapadnu od Čačka preko Požege do Užica, Bajine Bašte, Nove Varoši i Prijepolja. Ali prvi put za trubu u našoj zemlji se u Evropi i čitavom svetu pročula kada je te daleke 1961. godine počeo da se organizuje Sabor trubača u Guči, prvo sa četiri dragačevska orkestra, a potom se širio na zapadnu, istočnu, i južnu Srbiju, i da ne zaboravim Vojvodinu jer i tamo imamo predtakmičarski centar u Kovačici - rekao je Jolović.
On je dodao da je prošle godine odlučeno, a to je amanet onih koji su organizovali prvi sabor, da se Guča vrati tradiciji i da ona bude isključivo posvećena trubačima i trubaštvu, jer je po tome i poznata u svetu.
- Isključili smo estradni deo, zbog toga mnogi ugostitelji strahuju da li će napraviti manji ili veći promet i da li će biti velika poseta. Druga strana smatra da upravo zbog tih koncerata koje smo organizovali je izostao dolazak onih koji su u Guči zbog trube. Uveran sam da smo na pravom putu i da smo na ovaj način vratili Sabor i Guču trubačima - ističe Jolović.