ČIJA PLUĆA KORONA NAJVIŠE VOLI? Dr Stojanović otkrila da li su pušači zaista otporniji na novi virus
Kod korone rendgen daje odgovor a stetoskop ne jer je on odličan kod bakterjskih upala pluća ali ne i kod virusnih.
Dr Ana Stojanović, načelnica odeljenja pulomogije KBC Bežanijska kosa, otkrila je kako se prepoznaje korona upala pluća, šta je to saturacija, ali i praktični savet poput onog šta da pomirišete i otkrijete imate li jedan od glavnih kovid simptoma - gubitak čula mirisa.
SVAKA DRUGA ŽENA OBOLI OD OVE BOLESTI! Ovako ćete se rešiti simptoma
SITUACIJA SE POGORŠAVA: Doktor Kon bez dlake na jeziku o svemu što nas čeka u naredne dve nedelje
OBEZBEDITI KAPACITETE ZA TEŽE SLUČAJEVE! Beograd prenatrpan pacijentima: Preraspodela za više mesta na klinikama
Dr Stojanović je gostujući u emisiji javnog servisa rekla i da je grip skroz različit od kovida kao i da situacija nije ni približno ista kao kod običnog gripa - stari dobro poznati grip zahvata samo respiratorne organe, a kovid je sistemsko zapaljenje i izaziva promene u čitavom organizmu, na srcu, bubrezima...
Istraživanja, kaže ona, pokazuju da smo najzarazniji kad mislimo da nam nije ništa odnosno kad nemamo simptome.
- U prvih 2-5 dana od dodira sa virusom smo najzarazniji, pa je važno ispitati kontakte. Potom sledi groznica, povišena temeperatura, jeza, drhtavica, često, ali ne i uvek, zatim problemi sa čulom ukusa i mirisa. Ove simptome možete i sami da otkrijete mirišući limun, pomorandžu, šećer, sirće... Kada bolest uzme maha, posle 5-7 dana, javlja se i osećaj nedostatka vazduha koji prati malaksalost, obamarlost, probadanje i težina u grudima - objašnjava pulmolog.
Kod korone rendgen daje odgovor a stetoskop ne jer je on odličan kod bakterjskih upala pluća ali ne i kod virusnih.
Ona je dodala i da je ova bolest samoizlečujuća, a terapija koja se daje pacijentu samo pomaže da se njegov organizam sam sa njom izbori.
- Da korona voli čista pluća nije tačno. Pušači su u podjednakom riziku kao i svi ostali - naglašava dr Ana i apeluje na sve nas sledećim rečima: da obratimo pažnju na ponašanje, držimo udaljenost od dva metra, nosimo maske uz važnu napomenu da je potreban kontak duži od 15 minuta da bismo se razboleli.