ЧИЈА ПЛУЋА КОРОНА НАЈВИШЕ ВОЛИ? Др Стојановић открила да ли су пушачи заиста отпорнији на нови вирус
Код короне рендген даје одговор а стетоскоп не јер је он одличан код бактерјских упала плућа али не и код вирусних.
Др Ана Стојановић, начелница одељења пуломогије КБЦ Бежанијска коса, открила је како се препознаје корона упала плућа, шта је то сатурација, али и практични савет попут оног шта да помиришете и откријете имате ли један од главних ковид симптома - губитак чула мириса.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
СИТУАЦИЈА СЕ ПОГОРШАВА: Доктор Кон без длаке на језику о свему што нас чека у наредне две недеље
ОБЕЗБЕДИТИ КАПАЦИТЕТЕ ЗА ТЕЖЕ СЛУЧАЈЕВЕ! Београд пренатрпан пацијентима: Прерасподела за више места на клиникама
Др Стојановић је гостујући у емисији јавног сервиса рекла и да је грип скроз различит од ковида као и да ситуација није ни приближно иста као код обичног грипа - стари добро познати грип захвата само респираторне органе, а ковид је системско запаљење и изазива промене у читавом организму, на срцу, бубрезима...
Истраживања, каже она, показују да смо најзаразнији кад мислимо да нам није ништа односно кад немамо симптоме.
- У првих 2-5 дана од додира са вирусом смо најзаразнији, па је важно испитати контакте. Потом следи грозница, повишена темепература, језа, дрхтавица, често, али не и увек, затим проблеми са чулом укуса и мириса. Ове симптоме можете и сами да откријете миришући лимун, поморанџу, шећер, сирће... Када болест узме маха, после 5-7 дана, јавља се и осећај недостатка ваздуха који прати малаксалост, обамарлост, пробадање и тежина у грудима - објашњава пулмолог.
Код короне рендген даје одговор а стетоскоп не јер је он одличан код бактерјских упала плућа али не и код вирусних.
Она је додала и да је ова болест самоизлечујућа, а терапија која се даје пацијенту само помаже да се његов организам сам са њом избори.
- Да корона воли чиста плућа није тачно. Пушачи су у подједнаком ризику као и сви остали - наглашава др Ана и апелује на све нас следећим речима: да обратимо пажњу на понашање, држимо удаљеност од два метра, носимо маске уз важну напомену да је потребан контак дужи од 15 минута да бисмо се разболели.