VERNICI DANAS SLAVE VELIKOG SVETITELJA: Ako ste pred iskušenjima, danas zapalite sveću i pročitajte ovu molitvu
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju dan prenosa moštiju Svetog Atanasija Velikog.
Svetog Atanasija Velikog slavimo 31. januara, a na današnji dan praznuje se prenos njegovih moštiju i čudesa od istih.
POPUŠTANJE MERA NE ZNAČI I DA PRETERUJETE SA ALKOHOLOM: Hitna pomoć na terenu - dan za provod pretvorio se u crni petak
DIVNE VESTI ZA NAŠU ZEMLJU: Nemačka skinula Srbiju sa liste visokorizičnih zemalja
USPEH SRBIJE NA DOHVAT RUKE! Svako od nas je neophodna karika za pobedu: Samo na ovaj način virus ne može da opstane!
Sveti Atanasije Veliki, arhiepiskop aleksandrijski rođen je u Aleksandriji 296. godine,a već u ranom detinjstvu okrenuo se duhovnosti. Kao đakon arhiepiskopa Aleksandra, bio je na Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji gde se proslavio svojom učenošću.
Doprineo je učvršćivanju pravoslavlja, a naročito pisanjem Simvola vere koji je na Saboru i usvojen. Atanasije je možda i jedan od najklevetanijih i najprogonjenijih svetitelja. Progonili su ga carevi Konstancije, Julijan i Valent, jeretik Arije i njegovi sledbenici, episkop Jevsevije nikomidijski i mnogi drugi.
Malo je svetitelja koji su tako bezobzirno klevetani i tako zločinački gonjeni kao sveti Atanasije. Trpeljivo, sa jasno usađenom istinom i verom u sebi, uspeo je da istraje do kraja. Tek pred smrt proživeo je jedan miran period, a potom se, 373. godine upokojio. Malo pre smrti rukopoložio je svog prejemnika, episkopa Petra.
Tropar (glas 3):
Bio si stub Pravoslavlja, podupirući božanske dogmate Crkve, prvosvešteniče Atanasije, i Sina Jedinosuštnog Ocu si propovedao, posramivši Arija. Oče sveti, moli Hrista Boga, da nam daruje veliku milost.
Legenda
Na jugu Srbije do danas je ostala sačuvana priča o tome kako je đavo iskušavao Svetog Atanasija prerušivši se u najlepšu devojku koja ga je mamila da se odrekne Boga i pridruži joj se u obožavanju nečastivog.
Sveti Atanasije je prozreo ovu prevaru i zamolio je devojku da mu pokaže đavoljsku moć tako što će uskočiti u mali ćup. Ona je to učinila, a monah je odmah zatvorio posudu i bacio je u more. Legenda kaže da je ćup godinama plutao, sve dok ga nisu pronašli ribari koji su ga otvorili. Tako je đavo ponovo izašao i i danas luta svetom iskušavajući i kvareći ljude.
Ukoliko se nalazite pred velikim iskušenjima, veruje se da bi na današnji dan trebalo da se pomolite ovom svecu i zapalite sveću u crkvi.