POLAGAĆE MALU MATURU U ŠORTSU?! Na dan ispita će temperature biti PAKLENE, a evo šta prosvetari PREDLAŽU učenicima: Nećemo insistirati!
Za prvi dan polaganja završnog ispita za osmake u Srbiji, meteorolozi su najavili temperaturu i do 35 stepeni, drugog i trećeg dana male mature, u sredu i četvrtak, očekuje se da bude i do 38 stepeni Celzijusa što znači pakleno toplo vreme, zbog čega bi bilo dobro da deca budu adekvatno, tačnije lagano obučena.
Međutim, u školama treba poštovati kodeks oblačenja zbog čega učenicima tremu i stres dodatno može da pojača i garderoba zbog velike vrućine. Zaposleni u više osnovnih škola u Subotici su podeljenog mišljenja.
Dok jedni smatraju da nema potrebe uvoditi izmene i dozvoliti učenicima ležerniju odeću za polaganje male mature, ima i onih koji veruju da će ležernija kodeks oblačenja doprineti da se deca osećaju opuštenije i ugodnije tokom polaganja završnog ispita.
U Osnovnoj školi "Matko Vuković" kažu da deca u školu na test iz male mature dolaze oko osam sati ujutru, od 8.30 sati moraju biti u sali i veruju da će dva sata izdržati u prikladnoj garderobi.
-Deca polažu test od 9 do 11 sati, a visoke temperature se očekuju od 12 ili 13 sati. Ujutru nikada nije 35 ili 38 stepeni, već do 25 stepeni. Salu ćemo otvoriti rano ujutru i provetrićemo je, pustićemo da se prohladi. Nemamo rashladni uređaj, ali deca će imati vode, unećemo im i aparat za vodu. Što se tiče kodeksa oblačenja ništa im neće biti u pantalonama i majici kratkih rukava. Nema potrebe dozvoljavati sada nešto drugo – kaže Mirjana Stevanović, direktor OŠ "Matko Vuković" u Subotici.
Veruje da će deci biti dobro ako ispoštuju kodeks oblačenja i da nema potrebe da dolaze u majicama na bretele, kratkim pantalonama ili u kratkim majicama u kojima im se vidi pupak.
- Predlažemo im da obuku običnu letnju majicu i farmerice, odnosno, laganije pantalone ili suknju, ali da ne bude kratka. Verujem da će biti neadekvatno obučene dece na maloj maturi 2024. godine, da neće svi učenici ispoštovati kodeks oblačenja jer više razmišljaju da posle testa idu na sladoled, nego što misle isključivo o testu. Tokom školske godine na vreme reagujemo i uglavnom nemamo većih problema, ali devojčice vole da dođu golih stomaka. Posavetujemo ih uvek i onda bude u redu neko vreme. Desilo se da su došli u kućnim papučama, šlapicama sa čarapom. Ima svega, ali sada na malu maturu treba da dođu pristojno obučeni, onako kako red nalaže - kaže Mirjana Stevanović.
Dejan Anđelović, direktor OŠ "Kizur Ištvan" ima isto mišljenje i kaže da deca neće moći da dođu ležernije obučena bez obzira na vremensku prognozu.
- Kodeks oblačenja je takav kakav je. Imaće vodu tokom polaganja, uključićemo klimu po potrebi, ali da dolaze u kratkim šorcevima i majicama na bretele to ne ide. Ništa im neće značiti ujutru što će doći pristojno obučeni, a dok završe neće biti jako toplo. Inače, ima problema sa kodeksom oblačenja, ali sve rešavamo dogovorom i na vreme - kaže Anđelović.
Kodeks oblačenja je za nastavu, a ne za malu maturu
Dragana Ćupurdija, školski psiholog u OŠ "Jovan Jovanović Zmaj" kaže da je kodeks oblačenja za nastavu, a ne za malu maturu.
- Nigde to ne piše, ali meni je logično da deca mogu naredna tri dana na završni ispit da dođu i malo ležernije obučena. Nećemo insistirati na garderobi, jer deca ulaze u jednu prostoriju i nigde se neće šetati tokom ispita. Ne sablažnjavaju druge, nema nikog drugog u školi, nema druge dece, a njima će biti lakše ako budu lagano obučeni. Kako god da se obuku, njihova je volja. Smatram da nema potrebe da ih sada time dodatno opterećujemo – kaže Ćupurdija.
U OŠ "Ivan Goran Kovačić" kažu da nikada nisu vraćali osmake sa završnog ispita ako su se obukli ležernije.
- Nećemo nikoga naredna tri dana opterećivati kodeksom oblačenja, ali naravno, ležernija odeća mora da bude s ukusom. Neće biti problem da budu komotnije obučeni, nama je čak cilj da im što više je to u našoj mogućnosti olakšamo polaganje, a ne da budemo rigidni. Normalno je da im pružimo što veću podršku. U školi nemamo problema sa oblačenjem učenika. Naravno da oni pokušavaju svašta, ali odmah reagujemo, pričamo s njima. Ne primenjujemo kažnjavanje, već im razgovorom ukažemo i već sutradan vidimo da su razumeli - zaključuje Branka Bešlić, direktor OŠ "Ivan Goran Kovačić".
Izvor: Srbija Danas/Blic/Biljana Vučković