ПОЛАГАЋЕ МАЛУ МАТУРУ У ШОРТСУ?! На дан испита ће температуре бити ПАКЛЕНЕ, а ево шта просветари ПРЕДЛАЖУ ученицима: Нећемо инсистирати!
За први дан полагања завршног испита за осмаке у Србији, метеоролози су најавили температуру и до 35 степени, другог и трећег дана мале матуре, у среду и четвртак, очекује се да буде и до 38 степени Целзијуса што значи паклено топло време, због чега би било добро да деца буду адекватно, тачније лагано обучена.
Међутим, у школама треба поштовати кодекс облачења због чега ученицима трему и стрес додатно може да појача и гардероба због велике врућине. Запослени у више основних школа у Суботици су подељеног мишљења.
Док једни сматрају да нема потребе уводити измене и дозволити ученицима лежернију одећу за полагање мале матуре, има и оних који верују да ће лежернија кодекс облачења допринети да се деца осећају опуштеније и угодније током полагања завршног испита.
У Основној школи "Матко Вуковић" кажу да деца у школу на тест из мале матуре долазе око осам сати ујутру, од 8.30 сати морају бити у сали и верују да ће два сата издржати у прикладној гардероби.
-Деца полажу тест од 9 до 11 сати, а високе температуре се очекују од 12 или 13 сати. Ујутру никада није 35 или 38 степени, већ до 25 степени. Салу ћемо отворити рано ујутру и проветрићемо је, пустићемо да се прохлади. Немамо расхладни уређај, али деца ће имати воде, унећемо им и апарат за воду. Што се тиче кодекса облачења ништа им неће бити у панталонама и мајици кратких рукава. Нема потребе дозвољавати сада нешто друго – каже Мирјана Стевановић, директор ОШ "Матко Вуковић" у Суботици.
Верује да ће деци бити добро ако испоштују кодекс облачења и да нема потребе да долазе у мајицама на бретеле, кратким панталонама или у кратким мајицама у којима им се види пупак.
- Предлажемо им да обуку обичну летњу мајицу и фармерице, односно, лаганије панталоне или сукњу, али да не буде кратка. Верујем да ће бити неадекватно обучене деце на малој матури 2024. године, да неће сви ученици испоштовати кодекс облачења јер више размишљају да после теста иду на сладолед, него што мисле искључиво о тесту. Током школске године на време реагујемо и углавном немамо већих проблема, али девојчице воле да дођу голих стомака. Посаветујемо их увек и онда буде у реду неко време. Десило се да су дошли у кућним папучама, шлапицама са чарапом. Има свега, али сада на малу матуру треба да дођу пристојно обучени, онако како ред налаже - каже Мирјана Стевановић.
Дејан Анђеловић, директор ОШ "Кизур Иштван" има исто мишљење и каже да деца неће моћи да дођу лежерније обучена без обзира на временску прогнозу.
- Кодекс облачења је такав какав је. Имаће воду током полагања, укључићемо климу по потреби, али да долазе у кратким шорцевима и мајицама на бретеле то не иде. Ништа им неће значити ујутру што ће доћи пристојно обучени, а док заврше неће бити јако топло. Иначе, има проблема са кодексом облачења, али све решавамо договором и на време - каже Анђеловић.
Кодекс облачења је за наставу, а не за малу матуру
Драгана Ћупурдија, школски психолог у ОШ "Јован Јовановић Змај" каже да је кодекс облачења за наставу, а не за малу матуру.
- Нигде то не пише, али мени је логично да деца могу наредна три дана на завршни испит да дођу и мало лежерније обучена. Нећемо инсистирати на гардероби, јер деца улазе у једну просторију и нигде се неће шетати током испита. Не саблажњавају друге, нема никог другог у школи, нема друге деце, а њима ће бити лакше ако буду лагано обучени. Како год да се обуку, њихова је воља. Сматрам да нема потребе да их сада тиме додатно оптерећујемо – каже Ћупурдија.
У ОШ "Иван Горан Ковачић" кажу да никада нису враћали осмаке са завршног испита ако су се обукли лежерније.
- Нећемо никога наредна три дана оптерећивати кодексом облачења, али наравно, лежернија одећа мора да буде с укусом. Неће бити проблем да буду комотније обучени, нама је чак циљ да им што више је то у нашој могућности олакшамо полагање, а не да будемо ригидни. Нормално је да им пружимо што већу подршку. У школи немамо проблема са облачењем ученика. Наравно да они покушавају свашта, али одмах реагујемо, причамо с њима. Не примењујемо кажњавање, већ им разговором укажемо и већ сутрадан видимо да су разумели - закључује Бранка Бешлић, директор ОШ "Иван Горан Ковачић".
Извор: Србија Данас/Блиц/Биљана Вучковић