DANAS JE SVETI LUKA: Ne upuštajte se u RASPRAVE i obavezno pogledajte u NEBO (VIDEO)
Prema kalendaru Srpske pravoslavne crkve, ovaj dan nije obeležen kao zavetni, već je kao „crno slovo“ svrstan u praznike od značaja za suštinu crkve.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Luku, slavu u narodu poznatu kao Lučindan.
BRANIMIR ZNA TAČNO KOJE GODINE ĆE UMRETI! Već ju je ugravirao na spomeniku, a nećete verovati kako je do nje došao (FOTO)
POSTAVLJEN KRST IZNAD MILEŠEVE: Fantastičan poduhvat helikopterske eskadrile Vojske Srbije (VIDEO)
ŽENA HRABROST: Svetlana je skoro 60 godina dobrovoljni vatrogasac u Pirotu (FOTO)
Svetog Luku slave mnoge srpske porodice, a vernici ga slave i kao iscelitelja i zaštitnika pojedinih zanata. Kao svog zaštitnika slave ga i obrazovne ustanove, među kojima je i Akademija Srpske pravoslavne crkve za umetnost i konzervaciju.
Običaji našeg naroda na ovaj dan sežu iz davnih vremena i u mnogim krajevima zemlje ostali su nepromenjeni, autentični kao pre više vekova i danas predstavljaju divan aktuelan spoj tradicionalnih vrednosti i vere. Na Lucindan se puštaju ovnovi da skač na ovce, a čobanima se daje svečana i bolja užina ili im se nose pite, koje u Hercegovini zovu pazarice.
Kada ovca "zateže", kažu da ce biti teška zima. Ako ovce lakše primaju ovnove, veruje se da ce proleće ranije doci. U Srbiji se na Svetog Luku koncima opasuju torovi da vukovi ne bi davili stoku, a kaže se i: „Ide Luka, eto vuka“ ili "Sveti Luka, sneg do kuka“, jer dolazi zima tokom koje vukovi dolaze do sela.
U južnoj Srbiji se po prvom gostu koji ude u kuću na Lučindan pretpostavlja kakva ce zima ili godina biti. U Crnoj Gori kažu da je duga na nebu pojas Svetog Luke, i da, ukoliko je vidite, to znači da sveti Luka moli boga za nas.
Danas nikako ne bi trebalo da budete preki i nervozni, da se upuštate u svađe i rasprave, jer je Sveti Luka bio blag i miran i uvek pomagao ljudima!
Pravoslavni vernici proslavljaju 31. oktobra sv. Luku, a prema kalendaru Srpske pravoslavne crkve, ovaj dan nije obeležen kao zavetni, već je kao „crno slovo“ svrstan u praznike od značaja za suštinu crkve.