ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ЛУКА: Не упуштајте се у РАСПРАВЕ и обавезно погледајте у НЕБО (ВИДЕО)
Према календару Српске православне цркве, овај дан није обележен као заветни, већ је као „црно слово“ сврстан у празнике од значаја за суштину цркве.
Српска православна црква и њени верници данас славе Светог Луку, славу у народу познату као Лучиндан.
БРАНИМИР ЗНА ТАЧНО КОЈЕ ГОДИНЕ ЋЕ УМРЕТИ! Већ ју је угравирао на споменику, а нећете веровати како је до ње дошао (ФОТО)
ПОСТАВЉЕН КРСТ ИЗНАД МИЛЕШЕВЕ: Фантастичан подухват хеликоптерске ескадриле Војске Србије (ВИДЕО)
ЖЕНА ХРАБРОСТ: Светлана је скоро 60 година добровољни ватрогасац у Пироту (ФОТО)
Светог Луку славе многе српске породице, а верници га славе и као исцелитеља и заштитника појединих заната. Као свог заштитника славе га и образовне установе, међу којима је и Академија Српске православне цркве за уметност и конзервацију.
Обичаји нашег народа на овај дан сежу из давних времена и у многим крајевима земље остали су непромењени, аутентични као пре више векова и данас представљају диван актуелан спој традиционалних вредности и вере. На Луциндан се пуштају овнови да скач на овце, а чобанима се даје свечана и боља ужина или им се носе пите, које у Херцеговини зову пазарице.
Када овца "затеже", кажу да це бити тешка зима. Ако овце лакше примају овнове, верује се да це пролеће раније доци. У Србији се на Светог Луку концима опасују торови да вукови не би давили стоку, а каже се и: „Иде Лука, ето вука“ или "Свети Лука, снег до кука“, јер долази зима током које вукови долазе до села.
У јужној Србији се по првом госту који уде у кућу на Лучиндан претпоставља каква це зима или година бити. У Црној Гори кажу да је дуга на небу појас Светог Луке, и да, уколико је видите, то значи да свети Лука моли бога за нас.
Данас никако не би требало да будете преки и нервозни, да се упуштате у свађе и расправе, јер је Свети Лука био благ и миран и увек помагао људима!
Православни верници прослављају 31. октобра св. Луку, а према календару Српске православне цркве, овај дан није обележен као заветни, већ је као „црно слово“ сврстан у празнике од значаја за суштину цркве.