Danas nam je DIVAN DAN, našem TESLI ROĐENDAN: Davnog 10. jula rodio se NAJVEĆI UM PLANETE! (FOTO)
Detalji iz života istaknutog stvaraoca
Najpoznatiji srpski naučnik Nikola Tesla rodio se 10. jula 1856. godine u porodici pravoslavnog sveštenika Milutina i majke Georgine Tesla. Njegovo rodno selo bilo je Smiljane, koje se tada nalazilo u Vojnoj krajini, posebnoj oblasti Habzburške monarhije.
Pročitajte i:
Četiri razreda osnovne škole završio je u selu Smiljane, kao odličan đak. Ostalo je zabeleženo njegovo ime u Zlatnoj knjizi, jer je bio marljiv i izuzetan đak. Nakon toga, 1863. godine sa svojom porodicom seli se u Gospić, ge završava osnovnu školu i nižu realnu gimnaziju.
Kako bi se pripremio za studije tehnike koje je želeo da upiše, preselio se u Karlovac i tamo veoma uspešno pohađao višu realnu gimnaziju. Karlovačka realka bila je veoma poznata i cenjena u to vreme.
Po završetku mature Nikola Tesla žarko je želeo da se vrati porodici u Gospić. Kako tvrdoglavo nije poslušao savet svog oca da se ne vraća u to mesto jer vlada epidemija kolere, Tesla 1874. godine pada u postelju na devet meseci usled zaraze kolerom.
Nakon oporavka, Teslin život kreće se u pravcu u kom je želeo. Upisuje fakultet u Gracu, Politehniku “ Joaneum”. Ova škola bila je jedna od 4 u Austrougarskoj koje su školovale buduće inženjere i Tesla je tamo bio veoma zadovoljan.
Lep život ipak nije trajao dugo, znanje je želeo da unapredi, a studije da nastavi u Beču ili Pragu, ali za to nije imao dovoljno novca. Kako bi preživeo, 1878. godine u Mariboru pronalazi svoje prvo zaposlenje u lokalnoj tehničkoj firmi. Međutim, zbog nedovoljnih sredstava za život, biva proteran iz grada i u policijskoj pratnji ispraćen za Gospić.
Dve godine nakon tog nemilog događaja, odlazi na studije prirodne filozofije na Karlovom univerzitetu u Pragu. Zahvaljujući porodičnom prijatelju Ferencu Puškašu, koji je radio na uspostavljanju prve telefonske centrale u Budimpešti, dobija posao glavnog električara u Centralnom telefonskom uredu. Upravo tu je nastao i njegov prvi izum – aparat za pojačanje glasa na telefonu.
Za vreme jedne šetnje Budimpeštom 1882. godine, posmatrajući zalazak sunca i recitujući stihove otkriva princip stvaranja obrtnog magnetnog polja naizmeničnim strujama. Krajem te godine, na preporuku Tivadara Puškaša, glavnog evropskog predstavnika Tomasa Edisona, Tesla počinje da radi na popravci Edisonovih mašina u Francuskoj i Nemačkoj.
Godine 1883. odlazi u Strazbur kako bi doveo u red pogon električnog sistema jednosmerne struje, koji je doživeo neuspeh prilikom prvog puštanja. Prema dnevniku koji je pisao, tu se zadržao do februara 1884. godine, gde i konstituiše prvi indukcioni motor na svetu.
Nikola Tesla je smatrao da u Evropi nema razumevanja i podrške za njegove revolucionarne pronalaske i zbog toga srdačno prihvata ponudu da se zaposli u glavnoj Edisonovoj fabrici u Njujorku. U junu dolazi kod Edisona sa ceduljom na kojoj je njegov blizak saradnik Čarls Bečelor napisao sledeće: “ Poznajem dva velika čoveka. Jedan ste vi, a drugi je ovaj mladi čovek koji stoji pred vama.”
U januaru 1885. godine osniva svoju kompaniju pod imenom Teslina električna kompanija za proizvodnju svetla u Njujorku, kako bi svoje izume primenio u oblasti polifaznih naizmeničnih struja. U periodu od 1888. do 1891. godine, Tesla je zaštitio ukupno 36 razrađenih patenata i doveo do Druge industrijske revolucije. Prvi put od svog odlaska u SAD, 1889. godine vraća se u svoj Gospić da vidi majku i sestre. U budućim godinama obradovao je svet svojim mnogim izumima, a i onim poznatim svetu kao Teslin kalem, odnosno oscilatorni transformator.
U međuvremenu postaje priznat i istaknut u celom svetu, ali bez obzira na svu slavu koju je stekao nije zaboravio koja mu je omiljena osoba na svetu. Nakon saznanja da mu je majka na samrti dolazi u Gospić 1892. godine da se oprosti sa najvoljenijom osobom u njegovom životu.
Za života u Beogradu je bio jednom i to čitavih 31. sat. Obišao je tada Kalemegdan i Narodni muzej, a održao je i predavanje u tadašnjoj Velikoj školi o svojim najnovijim istraživanjima i pronalascima. Tada je odlikovan Ordenom sv. Save II reda.
Veliko svetsko dostignuće zasnovano na Teslinim patentima bila je prva hidrocentrala naizmenične struje na svetu na reci Nijagari. Od 12 patenata koji su korišćeni za puštanje u rad ove centrale, 9 je bilo Teslinih.
Nezavršeni I neobjavljeni projekat bio je Svetski sistem bežičnog sistema, koji je podrazumevao slanje signala sa predajnog tornja bežično kroz zemlju I registuju se svuda na planeti. Finansijer se iz ovog projekta povukao, tako da je Teslina zamisao ostala nerealizovana još uvek.
Narednih godina života radio je na mnogim uspešnim projektima, otvorio novu kompaniju, realizovao važne poslovne poduhvate, ali i napisao knjigu. Svoju čuvenu autobiografiju "Moji izumi" objavio je 1919. godine.
U 72. godini života dobija svoj poslednji patent za Aparat za vazdušni transport. Prvi je zamislio letelicu sa vertikalnim poletanjem i sletanjem, kao kombinaciju helikoptera i aviona koju će pokretati njegove turbine.
Nikola Tesla preminuo je u 87. godini života. Umro je u snu, u svom apartmanu na 33. spratu hotela u kom je proveo svojih poslednjih deset godina života, gde je plakao i pričao uspomene sa kraljem Petrom II Karađorđevićem. Za vreme komemoracije Tesli, svirana je pesma "Tamo daleko."
Posmrtni ostaci slavnog naučnika kremirani su i čuvaju se u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.