Dr Maja Velimirov: Važnost odabira materijala i lekara
Dr Maja Velimirov je lekar estetske i anti-aging medicine sa preko 10 godina iskustva u ovoj oblasti. Diplomirala je na medicinskom fakultetu u Novom Sadu nakon čega stiče znanja iz oblasti medicinskog marketinga u kompaniji Pharmaswiss.
Estetskom medicinom počinje da se bavi 2009.godine i u Frankfurtu završava Nemačku školu za injekcionu lipolizu i postaje član Međunardonog udruženja za injekcionu lipolizu. Američku akademiju za estetsku medicine (AAAM) pohađala je 2011. u Dubaji-u i tako postaje njihov sertifikovani doktor estetske medicine. Konstantno se usavršava i prati svetske trendove iz oblasti estetske medicine i antiaginga. Suvlasnica je ordinacije za estetsku medicinu ESTHELLIGENCE – ART OF AGING u Beogradu.
Zašto smatrate da je odabir lekara bitan?
Prvenstveno, neophodno je da osoba kod koje ste odlučili da idete ima zvanje lekara, što znači da ima završen medicinski fakultet. Razlog iza ovoga jeste da lekari estetske medicine poznaju medicinski propisane doze, materijale i kako rešiti komplikacije. Sa druge strane, poznato nam je da postoji zloupotreba estetske medicine, kao što smo saznali u slučaju nadrilekara u Srbiji koji su ostavili brojne ljude oštećenim. Kao član udruženja „Sesiam“, koje se uz podršku države bori protiv zloupotrebe estetske medicine i edukovanjem javnosti o istoj, veoma mi je stalo da ovaj problem bude zauvek rešen.
Kada govorimo o materijalima, na šta je važno obratiti pažnju?
Materijal koji se koristi mora biti registrovan u našoj zemlji, što znači da podlaže svim kontrolama koje naš zakon zahteva samim tim je i bezbedan za pacijenta. Sa porastom popularnosti estetske medicine, došlo je do nelegalnog uvoza materijala koji mogu ugroziti pacijenta i njegovo zdravlje. U slučaju takvog uvoza se ne zna poreklo materijala, niti njegov sastav. Dužnost lekara je da prevashodno svemu saopšti koji materijal će aplikovati na pacijentu. Isto tako, nije ni svaki materijal pogodan za svakog pacijenta, takođe ni svaka intervencija. Kvalitet lekara se ogleda upravo u veštini kombinovanja pravih preparata kako bi se postigao najbolji rezultat.
Koliku količinu materijala biste preporučili pacijentu koji se tek počeo interesovati za estetsku medicinu? Kada je najbolje početi?
Odluka o količini materijala je individualna. Uvek je pre intervencije važno napraviti dobar plan da bismo došli do najboljeg rezultata. Lično preferiram postepeno aplikovanje materijala, kako bih pacijentu pružila vreme i priliku da se navikne na promenu u izgledu. Nakon toga, zakazujemo sledeću kontrolu gde se dogovaramo o daljim koracima. Smatram da je cilj estetske medicine postizanje svežeg, odmornog i podmlađenog izgleda, radije nego da su promene očigledne i upadljive. Za svakoga je pojedinačno, za početak genetika igra veliku ulogu u izgledu i kvalitetu kože, kao i mogućnosti za uspešan poduhvat.
Da li biste pristali na radikalan poduhvat ukoliko Vam pacijent to traži?
Vrlo sam rezervisana po tom pitanju i otvoreno odbijam da sprovedem drastične poduhvate, ukoliko se kose sa mojom filozofijom lepote. Smatram da svako treba da bude najbolja verzija sebe, te da poboljša ono čime je nezadovoljan. Dopada mi se činjenica da sve više lekara estetske medicine preferira primenu estetskih poduhvata koji pomažu u postizanju prirodnog izgleda, jer smo mi ti koji treba da utičemo na naše pacijente i održimo estetsku medicinu u prirodnim granicama.
Šta pacijent može očekivati kada dođe kod Vas na kontrolu?
Za početak, puno priče. Dolazak pacijenta na konsultaciju gledam kao priliku za razgovor i razumevanje šta je izazvalo želju za određenim tretmanom. Svi smo osetljivi na svoju lepotu i zato se često opredeljujemo da učinimo sebe lepšim kako bismo stekli samopouzdanje i sigurnost u sebe. Zbog toga je nužno pratiti i shvatiti osećanja pacijenta. Zalažem se za pristup kroz komunikaciju, nežnost i razumevanje. Pre svega volim da učinim da se pacijent oseća sigurno i zadovoljno i da je upoznat sa procedurom, materijalima, količinom, kao i dejstvom.