Др Маја Велимиров: Важност одабира материјала и лекара
Др Маја Велимиров је лекар естетске и анти-агинг медицине са преко 10 година искуства у овој области. Дипломирала је на медицинском факултету у Новом Саду након чега стиче знања из области медицинског маркетинга у компанији Pharmaswiss.
Естетском медицином почиње да се бави 2009.године и у Франкфурту завршава Немачку школу за инјекциону липолизу и постаје члан Међунардоног удружења за инјекциону липолизу. Америчку академију за естетску медицине (АААМ) похађала је 2011. у Дубаји-у и тако постаје њихов сертификовани доктор естетске медицине. Константно се усавршава и прати светске трендове из области естетске медицине и антиагинга. Сувласница је ординације за естетску медицину ESTHELLIGENCE – АРТ ОФ АГИНГ у Београду.
Зашто сматрате да је одабир лекара битан?
Првенствено, неопходно је да особа код које сте одлучили да идете има звање лекара, што значи да има завршен медицински факултет. Разлог иза овога јесте да лекари естетске медицине познају медицински прописане дозе, материјале и како решити компликације. Са друге стране, познато нам је да постоји злоупотреба естетске медицине, као што смо сазнали у случају надрилекара у Србији који су оставили бројне људе оштећеним. Као члан удружења „Сесиам“, које се уз подршку државе бори против злоупотребе естетске медицине и едуковањем јавности о истој, веома ми је стало да овај проблем буде заувек решен.
Када говоримо о материјалима, на шта је важно обратити пажњу?
Материјал који се користи мора бити регистрован у нашој земљи, што значи да подлаже свим контролама које наш закон захтева самим тим је и безбедан за пацијента. Са порастом популарности естетске медицине, дошло је до нелегалног увоза материјала који могу угрозити пацијента и његово здравље. У случају таквог увоза се не зна порекло материјала, нити његов састав. Дужност лекара је да превасходно свему саопшти који материјал ће апликовати на пацијенту. Исто тако, није ни сваки материјал погодан за сваког пацијента, такође ни свака интервенција. Квалитет лекара се огледа управо у вештини комбиновања правих препарата како би се постигао најбољи резултат.
Колику количину материјала бисте препоручили пацијенту који се тек почео интересовати за естетску медицину? Када је најбоље почети?
Одлука о количини материјала је индивидуална. Увек је пре интервенције важно направити добар план да бисмо дошли до најбољег резултата. Лично преферирам постепено апликовање материјала, како бих пацијенту пружила време и прилику да се навикне на промену у изгледу. Након тога, заказујемо следећу контролу где се договарамо о даљим корацима. Сматрам да је циљ естетске медицине постизање свежег, одморног и подмлађеног изгледа, радије него да су промене очигледне и упадљиве. За свакога је појединачно, за почетак генетика игра велику улогу у изгледу и квалитету коже, као и могућности за успешан подухват.
Да ли бисте пристали на радикалан подухват уколико Вам пацијент то тражи?
Врло сам резервисана по том питању и отворено одбијам да спроведем драстичне подухвате, уколико се косе са мојом филозофијом лепоте. Сматрам да свако треба да буде најбоља верзија себе, те да побољша оно чиме је незадовољан. Допада ми се чињеница да све више лекара естетске медицине преферира примену естетских подухвата који помажу у постизању природног изгледа, јер смо ми ти који треба да утичемо на наше пацијенте и одржимо естетску медицину у природним границама.
Шта пацијент може очекивати када дође код Вас на контролу?
За почетак, пуно приче. Долазак пацијента на консултацију гледам као прилику за разговор и разумевање шта је изазвало жељу за одређеним третманом. Сви смо осетљиви на своју лепоту и зато се често опредељујемо да учинимо себе лепшим како бисмо стекли самопоуздање и сигурност у себе. Због тога је нужно пратити и схватити осећања пацијента. Залажем се за приступ кроз комуникацију, нежност и разумевање. Пре свега волим да учиним да се пацијент осећа сигурно и задовољно и да је упознат са процедуром, материјалима, количином, као и дејством.