BAČKA BAROKNA LEPOTA SAKRALNIH OBJEKATA Rimokatolička crkva sv. apostola Pavla, čarobna kapela sv. Antona Pustinjaka i franjevački samostan - Dragulji kulturne baštine!
Od kulturno-istorijskih građevina u Baču vredi posetiti: Tvrđavu, manastir Bođani, Franjevački samostan, ostatke turskog kupatila – hamama, gradsku kapiju Šiljak, sakralne objekte, etno kuću „Čapelja“, Didinu kuću, Šokačku etno kuću, dvorac Fric-Hristić, Kalvariju, Crpnu stanicu Plavnu.
Opština Bač se nalazi u Republici Srbiji, tačnije u Autonomnoj Pokrajini Vojvodina, i spada u Južnobački okrug. Njena ukupna površina iznosi 365 kvadratnih kilometara. Od tog prostora, 26.843 hektara čini poljoprivredno zemljište, dok je šumska površina 3.140 hektara.
Sokobanja: Umetnici, kraljevi i genijalci koji su oblikovali ovo čarobno mesto - Od Stevana Sremca do Iva Andrića i Isidore Sekulić
BEOGRAD DANAS: Put kroz vreme u najboljem retro stilu - Šmizla Vintage Shop
TURSKO KUPATILO U SOKOBANJI: Mesto gde odmor i zdravlje idu ruku uz ruku
Administrativni centar opštine je grad Bač, koji je udaljen 62 kilometra od Novog Sada, 140 kilometara od Beograda i 120 kilometara od Subotice.
Opština Bač obuhvata nekoliko naseljenih mesta, među kojima su grad Bač, Bačko Novo Selo, Bođani, Vajska, Plavna i Selenča.
Etnička struktura stanovništva opštine Bač je raznovrsna. U njoj žive Srbi, Slovaci, Hrvati, Mađari, Romi, Rumuni i pripadnici drugih etničkih grupa.
Verska raznolikost je takođe prisutna u opštini, te se tu mogu naći crkve različitih denominacija. Tu spadaju pravoslavna, katolička i evangelistička crkva, koje služe verskim potrebama zajednica u ovom području.
Od kulturno-istorijskih građevina u Baču vredi posetiti: Tvrđavu, manastir Bođani, Franjevački samostan, ostatke turskog kupatila – hamama, gradsku kapiju Šiljak, sakralne objekte, etno kuću „Čapelja“, Didinu kuću, Šokačku etno kuću, dvorac Fric-Hristić, Kalvariju, Crpnu stanicu Plavnu.
Barokna ljupkost: Rimokatolička crkva sv. apostola Pavla
Rimokatolička crkva Sv. apostola Pavla u Baču izgrađena je u periodu od 1773. do 1780. godine i ima status spomenika kulture u kategoriji nepokretnih kulturnih dobara od velikog značaja.
Arhitektura crkve je pod snažnim uticajem baroka. Ona je jednobrodna, sa polukružnom oltarskom apsidom koja je niža od naosa. Pored oltarske apside, na severnoj strani, podignuta je sakristija. Unutrašnjost crkve ima sferne svodove koji su elegantno oblikovani, a prostor je podeljen na tri traveja masivnim polustupcima. Ovi polustupci su ukraseni prislonjenim pilastima koji imaju jonske kapitale.
Zvonik crkve je dvospratni i dominira zapadnim pročeljem, čineći ga reprezentativnim u odnosu na ostale fasade. Na vrhu zvonika, u visini krovnog venca, nalazi se trouglasti timpanon.
Oltarska pregrada koja datira iz vremena obnove crkve ima predstavu Vizije apostola Pavla pred Damaskinom, koja je delo Jožefa Peškia. Međutim, kasnije je zamenjena novom, neorenesansnom oltarskom pregradom.
Crkva sadrži i bočni oltar na kojem se nalazi slika Sv. Josifa koja je potpisana od strane umetnika Jovana Klajića 1847. godine. Tada je izvedena i predstava Sv. Florijana, koja je delo Josa Šofta.
Crkva je prošla opsežnu obnovu 1838. godine. U požaru koji je zahvatio crkvu 1923. godine, oštećeni su krov i toranj. Toranj je dobio današnji izgled 1937. godine.
Čarobna kapela svetog Antona Pustinjaka
Каpela Svetog Antona Pustinjaka u Baču je izgrađena 1817. godine i uživa status spomenika kulture od velikog značaja.
Ova kapela je prelepa građevina jednostavnih, ali skladnih proporcija. Poseduje poligonalni oltarski prostor na istočnoj strani, dok je sakristija smeštena uz severni zid. Osim toga, kapelu krasi i manja kula-zvonik koja dominira zapadnim pročeljem. Fasade su ojačane pet zidanih kontrafora, od kojih su dva postavljena dijagonalno na istočne uglove. Iznad glavnog ulaza nalaze se parovi trifora. Donji sa polukružnim završecima prozorskih otvora, dok je gornji sa otvorima razlomljenim prema vrhu, u stilu gotičke arhitekture.
Unutar crkve, podignuta je galerija na kojoj se nalaze male orgulje, darovane 1864. godine.
Ova kapela je impozantan primer arhitekture i umetnosti tog vremena, te predstavlja dragoceni deo kulturne baštine Bača.
Franjevački samostan u Baču: Istorija i značajan restauracioni projekat
Franjevački samostan se nalazi u centru Bača i predstavlja kulturno dobro od izuzetnog značaja. Osnovan je u 12. veku od strane kanonika Sv. Groba Jerusalimskog. Zbog turske vlasti, samostan je pretvoren u džamiju, ali je od 17. veka brinu o njemu franjevci.
Samostan je izgrađen u obliku kvadrata sa unutrašnjim dvorištem i crkvom Uznesenja Marije. Građevina je rimsko-gotičkog stila sa kamenom i ciglom, sa emajliranom oplatom. Unutrašnjost je bila u stilu starohrišćanske bazilike.
Zbog napada Mongola-Tatara 1241. godine, samostan je opustošen, ali je kasnije izvršena velika obnova, pri čemu je crkva dobila gotičku tavanicu. Samostan je takođe pretvoren u tvrđavu.
Nakon obnove, samostan je postao franjevački od 1300. godine. Za vreme turske vlasti, samostan je bio pretvoren u džamiju. Posle obnove 1688. godine, glavna džamija je ponovo postala crkva.
U periodu od 1734. do 1758. godine, izvršena je gradnja i uređenje samostana, koje je finansirano doprinosima vernika iz raznih župa. Samostan je dobio skladan izgled, a pod jednim krovom obuhvatao je i srednjovekovnu crkvu i zvonik. U okviru samostana nalaze se i arhiv i biblioteka sa knjigama od 15. do 20. veka.
Takođe, u samostanu su sačuvani stari predmeti koji svedoče o istoriji ovog mesta. Crkva poseduje i orgulje koje datiraju iz 1827. godine.
Projekat je finansiran iz budžeta Opštine Bač. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.