GOVORI PACIJENATA KOJE LEKARI NIKADA NEĆE MOĆI DA POTISNU IZ SEĆANJA: Imaju samo jednu misiju koja ih vodi napred
Timski rad, dobra koordinacija svih centara, i jedna misija - spasiti ljudske živote
"Umro je sin, a oca je trebalo smestiti u njegov krevet". "Posle 49 dana na respiratoru, i nadaljudskim naporima lekara, izgubili smo mladog čoveka". "Čitave porodice dolazile su na odeljenje, trebalo ih je podeliti da ne budu zajedno u slučaju da se nekome stanje pogorša", ovo su ispovesti lekara iz crvenih zona koji govore šta nikada neće moći da potisnu iz sećanja.
Prilika koja se ne propušta! GRČKI HOTELI od 525€: Extra ponuda za celu porodicu
LEPE VESTI: Sve manje obolelih, nova zgrada UKC Niš izašla iz kovid sistema
KAKO DA IZBEGNEMO ČETVRTI TALAS KORONE? Dr Šekler naglasio šta je u ovom trenutku NAJVAŽNIJE
Timski rad, dobra koordinacija svih centara, i jedna misija - spasiti ljudske živote, motiv je koji vodi sve zaposlene u zdravstvu od samog početka borbe sa virsom kovid-19.
Dr Rada Vučić, rukovodilac jednog kovid centra u Kragujevcu, kaže da je mnogo pacijenata prošlo kroz ceo sistem, ali da lekari imaju samo jednu misiju, a to je da spašavaju ljudske živote i to je ono što ih vodi sve vreme.
- Pre nekoliko meseci imali smo situaciju da nam je trebao krevet na intenzivnoj nezi, onda dobijemo jedno slobodno mesto, ali saznamo da je to mesto „oslobodio“ sin čoveka koga je trebalo premestiti. Čovek je preminuo, nismo mogli da ga smestimo u isti taj krevet, nego smo na kraju uspeli da izvršimo rokadu sa drugim kovid centrom, jer to su strašne situacije. Generalno, bilo je različitih pacijenata, i mlađih i starijih i sa pridruženim bolestima, i bez, i nepokretnih i pacijenata koji su operisani, i sa malignitetom. Bile su čitave porodice koje smo raspoređivali u različite centre u slučaju da se nekome pogorša klinička slika, jednostavno, trebalo je razmišljati i o svemu voditi račina. Koliko god delovalo komplikovano i teško, nama ništa nije bilo teško da uradimo za naše pacijente, to je naša obaveza i niko od nas na sat nije pogledao i pitao se, a kada ćemo kući - priča u ispovesti dr Vučić.
Kako dalje objašnjava doktorka Rada, kroz kovid centre prošlo je dosta i mladih ljudi, da je bilo situacija da pacijenta izvuku iz jednog stanja, a onda zapadne u drugo.
- Velika dinamika, prijema, otpusta, prevoda u druge centre, iz drugih centara ka nama, bilo je svega. Imalo smo, recimo, pacijenta koji je 73.ili 74.godište, koji je prebačen kod nas sa infektivne klinike, bio je u teškom stanju i onda posle teške borbe uspeli smo da ga izlečimo od kovida, međutim,onda je dobio akutni pankreatitis, to je još jedno stanje koje je ugrožava život. Iz jednog problema ušao je u drugi, ali na kraju uspeli smo da ga spasimo. Bilo je mnogo situacija i ništa mi nećemo zaboraviti. Moram da napomenem da je timski rad najvažnji, niko od nas nije gledao na sat, ni lekari, ni medicinske sestre, ni spremačice, ni čistačice, niko, svi smo radili kao jedan tim. Ovo bih ja opisala kao elementarnu nepogodu, ako se desi zemljotres, vi morate da izvlačite ljude iz ruševina, jednostavno ne razmišljate ni o čemu samo spašavate živote i to je naša misija. Tako smo se ponašali i to je jedino o čemu zdravstveni radnik razmišlja - kaže dr Rada Vučić.
Ni lekari u kovid bolnici u Kruševcu pamte svoje pacijente, a direktor dr Vladan Cvetanović kaže da nikada neće zaboraviti mladića koji je rođen 1988. godine, a koji je primenuo posle 49 dana na respiratoru.
- Bio je 49 dana na respiratoru i nažalost nismo uspeli da ga spasemo. Dali smo sve od sebe i više od toga, borili smo se za njega, ali nažalost preminuo je. Ogroman trud, želja, volja, ceo tim je bio na nogama za svakog pacijenta, a naročito u spasavanju ovog mladog čoveka, ali jednostavno korona je pobedila. Svaki pacijent, svako lice, ostavilo je traga, i nikoga mi nećemo zaboraviti, svi su nam podjednako bili važni, ali virus je nekada gubio a nekada i pobeđivao. Ono što mogu da kažem je da je svako od nas u ovoj borbi dao svoj maksimum, što i jeste naša dužnost - kaže dr Cvetanović.