Istraživanje profesora koji je dosad pogodio sve o virusu: Evo za koliko je sada korona zaraznija!
Počela je sezona grejanja i u vazduh se ispušta veća količina ugljen-monoksida, što slabi imunitet ljudi
Profesor Petar Kočović i njegov tim nepogrešivo su matematičkim metodama predvideli tokove epidemije koronavirusa, ne samo u Srbiji već širom planete.
BROJ RASTE IZ DANA U DAN: Važno je da izbegnemo AMBIS, članovi Kriznog štaba izneli frapantne podatke
KAKO BI SADA IZGLEDAO POLICIJSKI ČAS? Otkriveno šta bi u ovom trenutku bio NAJVEĆI PORAZ za Srbiju
POČINJE STROGO KAŽNJAVANJE! Onima koji ne poštuju epidemiološke mere slede DRAKONSKE KAZNE
Sada su istraživali zašto je broj zaraženih toliko veći u odnosu na drugi talas i utvrdili da je virus 51 odsto zarazniji nego tokom leta. Razlog: počela je sezona grejanja i u vazduh se ispušta veća količina ugljen-monoksida, što slabi imunitet ljudi. To podjednako važi i za Srbiju i za druge evropske zemlje.
- Čim je počela grejna sezona primećeno je da imunitet ljudi slabi zbog okruženja, odnosno ispuštanja ugljen-monoksida u atmosferu. To se automatski odrazilo na broj novozaraženih i ovo bi mogao da bude razlog naglog skoka inficiranih, ne samo kod nas već i u ostalim evropskim zemljama - objašnjava profesor Kočović.
I Zvezdara kovd bolnica
KBC Zvezdara u Beogradu od nedelje, najkasnije od ponedeljka, ponovo ulazi u KOVID sistem, rekao je juče državni sekretar Ministarstva zdravlja Berislav Vekić. Kaže i da će KBC Zemun, koja je od juče treći put u KOVID sistemu, i KBC "Dragiša Mišović" primati i KOVID i ostale pacijente.
On podseća da je sa hladnim jesenjim danima došlo i do smanjena sunčanih dana i UV zračenja, što u kombinaciji s većim zagađenjem vazduha daje i veći broj zaraženih.
- Srbija, koja se trenutno nalazi u trećem talasu epidemije, u poslednja tri-četiri dana imala je nagli skok broja obolelih. Kako smo utvrdili, ovaj treći talas je 51 odsto jači u odnosu na drugi talas korone, koji smo imali letos - pojašnjava profesor Kočović.
S druge strane, kako ističe stručnjak, primećeno je da, iako je stopa zaraznosti virusa naglo povećana i konstantno raste, smanjen je broj smrtnih slučajeva.
- U odnosu, recimo, na 21. jul, kada smo imali visok stepen fatalnih ishoda pacijenata obolelih od korone, taj broj je sada manji. Ipak, iako je Srbija u ovom trenutku i dalje među boljima u Evropi, a naši brojevi povoljniji, ne treba zaboraviti da uz naglo povećanje broja novozaraženih dolazi i do bržeg popunjavanja bolničkih kapaciteta, što predstavlja ozbiljan problem za medicinski sektor. Ne samo da neće biti mesta u bolnicama već, ako se nastavi ovaj trend, neće moći da se hospitalizuju pacijenti s ostalim ozbiljnim zdravstvenim problemima - zaključuje Kočović.
Kon: Pad brojki tek polovinom decembra
Epidemiolog Predrag Kon ocenio je da se Srbija trenutno nalazi u prvoj sedmici uspona, što će biti slučaj i sledeće nedelje, a može da se desi i da rast zahvati treću nedelju.
- Onda može da dođe do zaravnjenja, a spuštanje se može očekivati za nekih pet sedmica od sada, polovinom decembra, ali ako poštujemo preporučene mere - poručuje dr Kon.